Lech Kaczyński patronem Muzeum Powstania Warszawskiego?

Do Muzeum Powstania Warszawskiego napłynęły listy z propozycją, aby patronem placówki został tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński. Po katastrofie pod Smoleńskiem do muzeum docierały prośby o uczczenie w ten sposób pamięci prezydenta. To Lech Kaczyński jako ówczesny prezydent Warszawy doprowadził do wybudowania placówki i nagłośnienia rocznicy powstania.

Środowiska kombatanckie oraz dyrekcja muzeum chcą uczcić twórcę tej placówki, trwają dyskusje nad formą upamiętnienia. Muzeum jest placówką należącą do władz miasta i decyzja w sprawie zmiany nazwy należy do ratusza i dyrekcji podkreśla wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski. Jego zdaniem to muzealnicy powinni wypowiedzieć się w tej kwestii, Edmund Baranowski przypomina, że Lech Kaczyński obiecał powstańcom muzeum, a potem doprowadził do wybudowania tej placówki i ma duże zasługi dla powstania tej instytucji.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich uważa, że w najbliższych miesiącach powinna się pojawić na terenie muzeum tablica poświęcona tragicznie zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Gdyby tablica pojawiła się w Muzeum byłoby to dużym sukcesem dodaje Baranowski. Na terenie Muzeum jest tablica poświęcona generałowi Tadeuszowski Bór Komorowskiemu.

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004 roku w przeddzień 60-tej rocznicy wybuchu powstania. Muzeum jest interaktywne, to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu na świecie. Prowadzi działalność badawczą i edukacyjną. Jest to pierwsza w kraju instytucja, która utworzyła Archiwum Historii Mówionej - to forma wykorzystująca nowoczesne techniki audiowizualne gromadzenia wspomnień uczestników powstania. AHM zawiera kilka tysięcy wielogodzinnych nagrań z kombatantami.

Ekspozycja zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach, na powierzchni ponad 3 tysiące metrów kwadratowych znajduje się około 1000 eksponatów. Są kroniki filmowe, zdjęcia, dokumenty, tablice informacyjne. W Muzeum centralnym miejscem jest monument z bijącym sercem, słychać odgłosy walczącej Warszawy, słuchać nalot i bombardowanie miasta, są maszyny drukarskie z lat 40-stych. W największej hali można oglądać zrekonstruowany samolot Liberator, który zawiera oryginalne elementy maszyny znalezionej pod Bochnią. Historii mogą tu uczyć się też dzieci w specjalnie zaaranżowanej Sali Małego Powstańca.

Czy L. Kaczyński powinien być patronem Muzeum Powstania Warszawskiego?

DOSTĘP PREMIUM