"wRodzinie" kłócą się o miliony

Telekomunikacyjny projekt ojca Tadeusza Rydzyka rozpoczął się od pielgrzymki na Jasną Górę i reklamy z ust samego Jarosława Kaczyńskiego. Po roku kończy się awanturą o pieniądze - pisze "Gazeta Wyborcza".

Chodzi konkretnie o 25 mln zł, które fundacja Lux Veritas chce od partnerów - zarządu Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Midas S.A. Ma być to - jak informuje Midas w komunikatach giełdowych - "zabezpieczenie zapłaty kary umownej zastrzeżonej w umowie współpracy".

Kto nie wywiązał się z umowy?

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza" konflikt rozgorzał niespodziewanie pod koniec czerwca. Jeszcze dzień wcześniej w programie TV Trwam dotyczącym telefonii miano zachwalać ofertę sieci wRodzinie. Zamiast tego na głowę zaproszonego do studia przedstawiciela sieci posypał się grad zarzutów o nie wywiązywanie się z umowy. Dzień później Lux Veritatis wypowiedział umowę operatorowi, a ten - tego samego dnia - odwzajemnił się identycznym gestem.

Fundacja o. Rydzyka zarzuca, że CenterNet nie umożliwił klientom sieci dostępu do mobilnego internetu, nie włączył usługi poczty głosowej czy funkcji przesyłania MMS-ów. Nie znany był też termin wprowadzenia usług postpaidowych, czyli umów abonenckich. CenterNet nie pozostaje dłużny. Zarzuca fundacji, że nie zbudowała zakładanej liczby punktów sprzedaży, a telefoniczne centrum obsługi klienta, na które operator dał 5 mln zł, nie wykorzystywało swoich możliwości.

O. Rydzyk potrzebuje CenterNetu

"Gazeta Wyborcza" zastanawia się, czy kłótnia o kasę sprawi, że sieć wRodzinie zniknie. Obie strony - uspokajają, że nie. Zarząd CenterNetu co prawda przekonuje, że roszczenia fundacji są bezzasadne, ale natychmiast deklaruje chęć dalszej współpracy. Lux Veritatis też przekonuje, że "wszyscy, którzy mają dostęp do telefonii wRodzinie, mogą i powinni bez przeszkód z niej korzystać aż do czasu, kiedy poinformujemy o wynikach prowadzonych przez nas rozmów, o kolejnych podjętych decyzjach".

Zdaniem Witolda Tomaszewskiego, eksperta z branżowego portalu Telepolis.pl, skłóceni partnerzy są tak naprawdę na siebie skazani. I to Lux Veritatis potrzebuje CenterNetu, a nie odwrotnie. - CenterNet zapowiadał budowę sieci, która służyć będzie przede wszystkim do oferowania ultraszybkiego internetu. Myślę, że umowa z o. Rydzykiem nie jest mu niezbędna -mówi ekspert w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

DOSTĘP PREMIUM