Pogoda da się jeszcze we znaki. Dziś burze na zachodzie i w centrum

W województwach kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i łódzkim mogą występować burze z gradem. Najwięcej burz może wystąpić w Kujawsko - Pomorskim po południu, wieczorem i w nocy. Towarzyszyć im będą opady deszczu, lokalnie nawet 40 milimetrów. Wiatr osiągnie w porywach do 90 kilometrów na godzinę.

Podobnie będzie w Wielkopolsce, szczególnie we wschodnich i południowo-wschodnich powiatach. Podczas burz wiatr również może osiągać tam w porywach do 90 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwy grad. Burze z gradem mogą też występować w województwie łódzkim. Towarzyszyć im będzie porywisty wiatr i obfite opady deszczu.

Synoptycy ostrzegają, że uderzenia piorunów stanowią zagrożenie życia. Podczas burz mogą wystąpić utrudnienia na terenach zurbanizowanych; utrudnienia komunikacyjne i lokalne zalania.

Deszcz i wichury na Warmii i Mazurach

Minionej nocy warmińsko-mazurscy strażacy interweniowali ponad 30 razy. Silne wichury towarzyszące burzom powaliły drzewa na drogi.

Najwięcej pracy strażacy mieli w Piszu i okolicach. Ponadto połamane przez wiatr drzewa usuwali z dróg w pobliżu Szczytna, Ełku i Olsztyna. W stolicy regionu na ulicy Lubelskiej strażacy musieli wypompować wodę, która blokowała przejazd.

Warszawa w szponach żywiołu

Strażacy jeszcze dziś przez cały dzień mają usuwać skutki wczorajszej nawałnicy w Warszawie. Intensywne opady deszczu i nawałnice spowodowały, że do stołecznych strażaków ponad 500 zgłoszeń, było też 250 interwencji.

Rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że najbardziej ucierpiały dzielnice: Praga Południe, Rembertów, Wesoła, Wawer i Ursynów. Strażacy cały czas usuwają powalone drzewa, wypompowują też wodę z wielu stołecznych szpitali - między innymi ze Szpitala Praskiego, Centrum Onkologii na Ursynowie i szpitala przy Niekłańskiej. Zalane jest także archiwum MSWiA na Ochocie. Ponadto strażacy ewakuowali kilkanaście osób uwięzionych w trzech autobusach na Trasie Toruńskiej.

Wczorajsze nawałnice przechodziły też nad innymi regionami środkowej i wschodniej Polski. Strażacy otrzymali ponad 1600 zgłoszeń z prośbą o wypompowanie wody bądź usunięcie drzew. Najwięcej było ich w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim i wielkopolskim.

DOSTĘP PREMIUM