Ksero zdrożeje. Pieniądze dostaną wydawnictwa

PRZEGLĄD PRASY: Firmy wydające książki naukowe i techniczne znalazły się na skraju bankructwa, bo ich publikacje coraz częściej są kopiowane - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Dlatego punkty ksero będą oddawać im część pieniędzy.

Nie mogąc sobie poradzić z piratami zaatakowały producentów papieru. Do swoich racji wydawcy przekonali Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowany przez ten resort projekt rozporządzenia do ustawy o prawie autorskim zaleca, by wyrównać twórcom straty, jakie ponoszą z tytułu tak zwanego dozwolonego użytku osobistego.

Innymi słowy za to, że coraz więcej osób kseruje książki i czasopisma naukowe i tym samym obniża zyski wydawnictw oraz autorów. Po zmianie prawa mają oni dostawać odszkodowanie z opłaty nałożonej na papier wykorzystywany do kserowania.

W efekcie jedna kserowana strona zdrożeje nawet o kilka groszy. Projekt ostro krytykują przedsiębiorcy. Ich organizacje zawiadomiły ministra kultury, że nowe opłaty nie zmniejszą skali kopiowania książek, a tylko spowodują podniesienie i tak już wysokich cen sprzętu. Przekonują, że wyższe ceny papieru uderzą nie tylko w kserujących książki, ale także we wszystkich korzystających z niego w biurach czy urzędach.

DOSTĘP PREMIUM