Wulgaryzmy na ścianie kościoła w Łodzi. Przez walkę o krzyż?

"Boga nie ma" oraz wulgarne epitety określające papieża i "Bozię" pojawiły się na ścianie łódzkiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego - podaje "Dziennik Łódzki".

Napisy zauważył jeden z księży. Na pilastrach przy wejściu czarną farbą ktoś napisał "Boga nie ma", a na bocznej ścianie kościoła, obok pomnika ofiar Stanu Wojennego i tuż pod tablicą upamiętniającą poległych stoczniowców z Wybrzeża wandale nieprzyzwoicie nazwali papieża i "Bozię". Pomazali też znajdującą się na tablicy pamiątkowej kotwicę.

Neoromański Kościół Podwyższenia Św. Krzyża został zbudowany został w latach 1860-1885. W czasach stanu wojennego pod kościołem zbierały się rozpędzane przez policję demonstracje.

Policja rozpoczęła dochodzenie. - Mamy nagranie z monitoringu - mówi "Dziennikowi Łódzkiemu" podinsp. Magdalena Zielińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Ale w tym miejscu kamerę zasłania drzewo - dodaje.

Z tego względu policja apeluje do świadków, którzy coś wiedzą o sprawcach lub przebywali w nocy w miejscu zdarzenia, o kontakt.

Sam napis zostanie wkrótce zamalowany. Proboszcz oszacował straty na tysiąc złotych. Za zniszczenie mienia grozi sprawcom do pięciu lat więzienia, za obrazę uczuć religijnych do dwóch lat więzienia. Nie wiadomo jednak, jak czyn zostanie zakwalifikowany.

W sprawie wandalizmu specjalne oświadczenie wydała kuria archidiecezji łódzkiej wyrażając swoje oburzenie. - Ten akt wandalizmu obraża uczucia religijne katolików, a nadto jest brutalnym naruszeniem zasad kultury i występkiem przeciwko obyczajowości publicznej - napisał ks. Andrzej Dąbrowski, rzecznik prasowy kurii.

Prof. Jolanta Kopka, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, łączy napisy z walką o krzyż przed Pałacem Prezydenckim. - Trudno nazwać to głosem w dyskusji, ale prawdopodobnie gdyby nie szum wokół krzyża w Warszawie, napisu by nie było.

Więcej na stronie ''Dziennika Łódzkiego'' .

DOSTĘP PREMIUM