Już 4 miliony 800 tysięcy złotych od MSWiA dla powodzian

MSWiA przekazał dla dolnośląskich samorządów 4 miliony 800 tysięcy złotych. To kolejna transza środków na zasiłki dla powodzian. Chodzi o doraźne zapomogi w wysokości 6 tysięcy złotych.

MSWiA zapowiada, że już za kilka dni na Dolny Śląsk trafią pierwsze pieniądze na naprawę budynków zalanych przez ostatnią powódź. Wciąż trwa szacowanie strat spowodowanych w tym województwie przez żywioł.

Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak powiedziała IAR, że zapomogi do 6 tysięcy złotych są już wypłacane. Resort jest przygotowany na wypłatę kolejnych na remont domów i mieszkań do 20 tysięcy złotych.

Inspektorzy nadzoru budowlanego kontrolują uszkodzone budynki. W przypadku zasiłków powyżej 20 tysięcy złotych, powodzianie będą musieli poczekać na ekspertyzę specjalistów, którzy ocenią czy budynek nadaje się do naprawy, czy musi być wyburzony.

MSWiA wciąż gromadzi informacje o skali zniszczeń wywołanych przez ostatnią powódź. Straty z maja i czerwca wliczając szkody w rolnictwie szacowane są na prawie 2 miliardy 900 milionów euro. W samej Bogatyni około 300 budynków musi być wyremontowanych, a nawet kilkadziesiąt może być do rozbiórki.

Łączna kwota pomocy dla województwa dolnośląskiego przekazana przez MSWiA to ponad 14 milionów złotych.

DOSTĘP PREMIUM