Komorowski: Nie chcemy uczuć narodowych kierować przeciw komukolwiek

Bronisław Komorowski oficjalnie przejął dziś zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Podczas uroczystości na Palcu Piłsudskiego przemawiając nie ukrywał wzruszenia, że "syn wnuk i potomek wielu innych pokoleń żołnierzy polskich klęka i może ucałować sztandar jako zwierzchnik".

Prezydent Komorowski przejmuje zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi

- Pod Grobem Nieznanego Żołnierza każdy Polak może być dumny ze swoich przodków i myśleć z dumą o przeszłości ojczyzny. Nieznany żołnierz jest symbolem dobrej służby. Jesteśmy tu, by razem przeżyć dumę ze zwycięstwa z 1920 roku - mówił Komorowski.

- Wielkie historyczne zwycięstwa zawsze będą powodem dumy. Nie chcemy ani dziś, ani w przyszłości, kierować tych pięknych, narodowych uczuć przeciw komukolwiek. Również nie przeciwko krajowi, z którym przyszło przed 90 laty spotkać się na długość bagnetu i wygrać - mówił prezydent.

Nowym generałom złożył gratulacje. Mają "wypełnić bolesną lukę" po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło dowództwo wojskowe i inne osoby związane z systemem obronności oraz Lech Kaczyński. -Razem podołamy wymaganiom i oczekiwaniom - mówił Komorowski.

Zapowiedział nowy styl zwierzchnictwa i wdrożenie systemu odnowionej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Komorowski powiedział, że jako zwierzchnik skupi się na dwóch obszarach: zwierzchnictwie transformacyjnym (dot. m.in. profesjonalizacji armii) i operacyjne (dot. racjonalnego używania wojska zgodnie z interesem narodowym).

- Wysiłki podejmowane w Afganistanie, choć związane z ofiarami, nie pozostają daremne - stwierdził prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że są one "konieczną ceną", które Polska płaci, by móc cieszyć się wolnością i demokracją. - Pragnę podkreślić, że podejmowane wysiłki, choć związane z ofiarami, nie pozostają daremne - zaznaczył. Według Komorowskiego, mają one głęboki sens, bo są "konieczną ceną", którą Polska płaci, by móc cieszyć się wolnością i demokracją.

19.91MB

Podziękował wszystkim żołnierzom i ich bliskim za trudną, a czasem niebezpieczną służbę.

DOSTĘP PREMIUM