Piwo lepsze niż wódka. Polacy o alkoholu [SONDAŻ]

Polacy piją mniej, a zamiast wódki sięgają po piwo i wino - "Rzeczpospolita" przytacza wyniki sondażu CBOS na temat picia alkoholu. Do picia alkoholu przyznało się 76 procent ankietowanych.

65 procent zadeklarowało, że robi to rzadko. W sondażu przed trzema laty taką odpowiedź wybrało 53 procent. respondentów. Odsetek abstynentów wzrósł natomiast z 19 do 22 procent. Najwięcej, bo 52 procent uczestników sondażu, zadeklarowało, że pije piwo, 21 procent - wino, a 17 procent - wódkę.

W porównaniu z sondażem sprzed trzech lat, więcej respondentów pije lekkie alkohole, a mniej wódkę. Eksperci uważają, że na zmianę stylu picia wpływa przede wszystkim praca. Stała się ona dobrem, które trzeba szanować, a wielu pracodawców nie toleruje nietrzeźwych podwładnych. Do Polski przenika też z Czech i Niemiec moda na picie piwa, która przyjmuje się tym szybciej, im bardziej wzrasta jakość tego napoju w kraju.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika jednak, że wódka ma ciągle bardzo duży udział w sprzedaży alkoholu, choć coraz mniej osób przyznaje się do jej picia. Może to wskazywać na zmianę struktury spożycia - spada liczba ludzi pijących dużo, ale ci, którzy to robią, piją na umór.

DOSTĘP PREMIUM