Szczecin: w środę kolejny wiec pod stocznią

Szykuje się kolejny wiec w obronie miejsc pracy w Szczecinie. ?Solidarność? na środę zapowiada trzytysięczną manifestację. Początek w południe przed bramą zamkniętej szczecińskiej stoczni.

Jak twierdzi "Solidarność" w sprawie wskrzeszenia zakładu, który dawał pracę tysiącom ludzi od kilku miesięcy nic się nie dzieje. Przewodniczący Zachodniopomorskiej "S" Mieczysław Jurek zarzuca rządzącym brak dialogu. - Od dłuższego czasu czekamy na powołanie komisji śledczej, albo wszczęcie postępowania przez prokuraturę - żali się Jurek.

Zdaniem szefa stoczniowej "S" Krzysztofa Fidury, plan rządzących od początku zakładał zamknięcie stoczni w Szczecinie. Ma o tym świadczyć chociażby odbudowywanie miejsc pracy w Gdyni. - To nie jest przypadek, że w Szczecinie stocznia stoi pusta i wmawia się wszystkim, że nie ma chętnych, to tak miało być - mówi Fidura, wskazując przy tym premiera Donalda Tuska i ministra Aleksandra Grada jako osoby, które od początku wiedziały jak rozegrana zostanie przyszłość stoczni w Polsce.

Najpierw petardy, później dialog

"Solidarność" zapowiada wymuszenie dialogu i działań przeciwko "degradacji Szczecina i Pomorza Zachodniego". Najbliższa manifestacja odbędzie się w środę w Szczecinie. W południe pod bramą zamkniętej stoczni manifestować ma kilka tysięcy osób z całego kraju. Szef stoczniowej Solidarności zapowiada także spory udział byłych pracowników zakładu. - Wielu z naszych kolegów pracuje na czarno. Jeśli się pracuje na czarno to się nie prosi o wolne ani o urlop, mimo to spodziewamy się sporego udziału stoczniowców, bo są zainteresowani, to widać - tłumaczy Fidura.

- To, jak środowy wiec będzie wyglądał, zależy od stanowiska władz - mówi przewodniczący zachodniopomorskiej "Solidarności". - Jeżeli zostaniemy zaproszeni, pójdziemy na rozmowy i będziemy bardzo spokojnie rozmawiać, jeżeli wojewoda nie pojawi się w środę przy stoczni, wiec zamieni się w marsz do urzędu wojewódzkiego - zapowiada Jurek.

Mimo, że środowy wiec jeszcze się nie odbył, "Solidarność" już dziś zapowiada kolejną dużą manifestacje, ta ma się odbyć we wrześniu w Stolicy.

DOSTĘP PREMIUM