Moskwa: Trzeba będzie skopiować fragmenty czarnych skrzynek Tu-154

Naczelny Prokurator Wojskowy zapowiedział, że w czasie swojej wizyty w Moskwie będzie musiał skopiować dodatkowe fragmenty z czarnych skrzynek prezydenckiego tupolewa. Krzysztof Parulski nie mówił dziennikarzom, o które fragmenty nagrania z lotu chodzi.

To w Moskwie przechowywane są oryginalne taśmy trzech rejestratorów Tu-154M: pokładowego, dźwiękowego i rejestratora pokładowego parametrów lotu. Naczelny Prokurator Wojskowy będzie jutro w siedzibie Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. W jego obecności zostanie otwarty sejf, w którym przechowywane są czarne skrzynki prezydenckiego samolotu. Generał Krzysztof Parulski powiedział, że zaszła konieczność skopiowania dodatkowych fragmentów nagrań z czarnych skrzynek. Szczegółów dziennikarzom nie ujawnił.

Przesłuchania w polskiej ambasadzie

W związku z katastrofą pod Smoleńskiem zostaną przesłuchani pracownicy polskiej ambasady w Moskwie. Generał Parulski zapowiedział, że wraz z podpułkownikiem Tomaszem Mackiewiczem z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie będzie się jutro zapoznawał z materiałami dotyczącymi organizacji lotu, które są w naszej ambasadzie w Moskwie. Dodał, że będzie możliwość przesłuchania kilku świadków. Śledczy zamierzają przesłuchać w sumie kilkunastu świadków. Podstawą do tego będą materiały z MSZ i ambasady. Prokurator Krzysztof Parulski, pytany przez Polskie Radio, nie wykluczył, że wśród przesłuchanych będzie również ambasador Polski w Rosji Jerzy Bahr. Wyjaśnił, że ambasada była zaangażowana w organizację zarówno wizyty delegacji prezydenta, jak i wcześniejszej - premiera.

Polska chce nowych dokumentów śledztwa

Krzysztof Parulski oświadczył, że jednym z celów rozmów jest "usprawnienie realizowanej pomocy prawnej". Dodał, że spodziewa się również otrzymać 11 tomów akt rosyjskiego śledztwa w sprawie smoleńskiej tragedii. Wśród przekazanych dokumentów mają być między innymi protokoły zeznań świadków, zdjęcia i protokoły z oględzin miejsca wypadku oraz protokoły oględzin ciał ofiar Naczelny Prokurator Wojskowy będzie w Moskwie przebywał prawdopodobnie do czwartku. W tym czasie spotka się z Aleksandrem Bastrykinem, szefem komitetu śledczego rosyjskiej prokuratury oraz z przedstawicielami Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), który wyjaśnia przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem. Razem z generałem Parulskim do Moskwy przyleciał pułkownik Edmund Klich - przedstawiciel Polski w komisji cywilno-wojskowej, badającej przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński, a także 95 towarzyszących mu osób.

DOSTĘP PREMIUM