Dziś konferencja gen. Parulskiego. Opowie o postępach w śledztwie ws. katastrofy

Naczelny prokurator wojskowy poinformuje o stanie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Na godzinę 13 generał Krzysztof Parulski zwołał w tej sprawie konferencję prasową.

Wczoraj naczelny prokurator wojskowy wrócił z Moskwy, gdzie otrzymał kopie 11 tomów akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy. Zawierają one między innymi protokoły przesłuchań świadków, protokoły oględzin i materiał fotograficzny z miejsca katastrofy, opis przedmiotów osobistych znalezionych na miejscu katastrofy oraz protokoły z ekspertyz genetycznych szczątków ofiar. Wśród dokumentów jest również zdobyty przez Rosjan film z telefonu komórkowego, przekazany przez naocznego świadka.

Od dziś kilkunastu tłumaczy przysięgłych na zlecenie Naczelnej Prokuratury Wojskowej będzie tłumaczyć materiały. Prokurator Jerzy Artymiak powiedział, że trudno na razie określić kiedy zakończy się proces tłumaczenia dokumentów. Naczelna Prokuratura Wojskowa przyznaje, że przekazane w czerwcu przez stronę rosyjską 1300 stron akt ze śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej są nadal opracowywane przez tłumaczy przysięgłych.

Prokurator Artymiak deklaruje, że przekazane w czerwcu akta będą przetłumaczone do końca sierpnia.

DOSTĘP PREMIUM