Napisy dla niesłyszących w każdym filmie? Projekt rządu

PRZEGLĄD PRASY. Rząd chce, aby w każdym wyprodukowanym w Polsce filmie był napisy dla niesłyszących - czytamy w ?Rzeczpospolitej?. Trwają ustalenia, jak miałby wyglądać zapis ścieżki dialogowej.

Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych chce wprowadzenia ułatwień specjalną ustawą. Miałyby się znaleźć zapisy mówiące o tym, że każdy film wytworzony w Polsce ma mieć napisy. Nie wiadomo jednak, czy tylko ze ścieżką dialogową, czy opisujące również ważne dla rozumienia filmu dźwięki otoczenia.

- Dostaliśmy sygnał, że środowisku osób niepełnosprawnych zależy na tej drugiej formie - mówi gazecie Krzysztof Kosiński, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych.

W Polsce napisy w filmach to rzadkość, znacznie więcej mają ich nasi zachodni sąsiedzi. - - W BBC napisy zawierają wszystkie programy. Do tego modelu dążą inne zachodnie telewizje, gdzie już teraz większość programu można oglądać z napisami. A w Polsce wydatki na to są cały czas ograniczane - mówi Izabela Künstler, była kierownik redakcji napisów dla niesłyszących TVP.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM