"Obrońcy krzyża" chcą przekonać Kancelarię Prezydenta i Kościół. Oświadczenie w poniedziałek

"Obrońcy krzyża" mają wydać w poniedziałek o 12.00 oświadczenie, w którym zwrócą się do Pałacu Prezydenckiego o podjęcie rozmów w sprawie upamiętnienia ofiar tragedii smoleńskiej. Protestujący chcą przedstawić swoje propozycje, jednak według Polskiego Radia, nie różnią się one niczym od wcześniejszych.

Dariusz Wernicki jeden z przywódców Komitetu Obrony Krzyża liczy, że uda się przekonać Kancelarię Prezydenta do wszczęcia rozmów i szybko osiągnąć porozumienie.

Większość obrońców krzyża nie zgadza się jednak na budowę pomnika w innym miejscu niż to, które obecnie zajmuje krzyż. Są jednak i tacy, którzy chcą, by stanął on przed Pałacem, a obecny krzyża pozostał tam na stałe.

"Obrońcy krzyża" zapowiedzieli też, że w dzisiejszym oświadczeniu odniosą się do apelu Episkopatu z 12 sierpnia. Liczą, że uda im się spotkać z przedstawicielami władz kościelnych i poprosić o wsparcie. Protestujący są zdania, że stanowisko Episkopatu w sprawie upamiętnienia ofiar tragedii smoleńskiej, jest właściwie zbieżne z ich własnym.

Władze polskiego Kościoła w oświadczeniu wydanym 12 sierpnia zaapelowały do wszystkich ludzi dobrej woli by pomogli doprowadzić do przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do Kościoła świętej Anny.

DOSTĘP PREMIUM