Grzywna dla złodzieja "Plaży w Pourville" za mała. Muzeum rozważa apelację

28 tysięcy złotych to za mało na konserwację obrazu francuskiego impresjonisty Claude'a Monet - nie mają wątpliwości pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu. I zastanawiają się nad apelacją od wyroku poznańskiego Sądu Okręgowego (zapadł 1 lipca).

Bo to właśnie on - skazując na trzy lata więzienia złodzieja "Plaży w Pourville", zobowiązał też Roberta Z. by zapłacił grzywnę, która miałaby pokryć koszty konserwacji obrazu. Kwotę sąd określił na 28 tysięcy złotych. Już teraz wiadomo, że to "kropla w morzu potrzeb".

Konserwacja jeszcze się nie skończyła, a już wydano na nią kilkadziesiąt tysięcy złotych

- mówi Aleksandra Sobocińska - rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu.

- Pomogły nam granty przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ok. 50 tysięcy złotych. Ale trzeba pamiętać, że te pieniądze nie są tylko na konserwacje obrazu, ale też promocję, gdy wróci na stałe do naszych zbiorów - mówią muzealnicy.

- Obraz, podczas kradzieży, której dokonano 10 lat temu, został wycięty z ram, można powiedzieć - zniszczony. Przeprowadziliśmy bardzo staranne badania, m. in. były prowadzone próby scalania płótna na modelach, wszystko po to by już finalne prace konserwatorskie, przebiegały bez problemów.

Największą próbą będzie połączenie nici, które zostały przecięte

Mogę obiecać, że gdy "Plaża w Pourville" wyjdzie spod rąk naszych specjalistów, podziwiający obraz goście naszego Muzeum nie będą w stanie zauważyć "blizn" po wycięciu - mówi TOK FM Sobocińska i dodaje:

- Nie chcieliśmy zrobić żadnego błędu, skorzystaliśmy z wszelkich najnowszych technologii, bo to niezwykły eksponat w naszych zbiorach. A to kosztuje...

Dlatego władze muzeum mają zdecydować w przyszłym tygodniu czy złożą odwołanie od wyroku sądu i nie ukrywają, że chodzi przede wszystkim o grzywnę.

- Z drugiej strony trzeba się zastanowić, czy jest sens "ściągania" pieniędzy od mężczyzny, dla którego już kwota 28 tysięcy jest ogromna. Czy w ogóle jest to wykonalne? - zastawiają się muzealnicy.

Pierwszy publiczny pokaz odzyskanej po 10 latach "Plaży w Pourville" odbędzie się 17 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM