Tych nagrań świat jeszcze nie widział. Premiera dokumentu o śląsko-dąbrowskiej "Solidarności

Tych nagrań dotąd nie widział świat. 50 minutowy dokument "Taka jest historia" o początkach śląsko-dąbrowskiej "Solidarności powstał z zapomnianych archiwalnych nagrań. Po raz pierwszy został dziś zaprezentowany w siedzibie Zarządu Regionu. Na pokaz zaproszeni zostali bohaterowie wydarzeń Sierpnia 80.

- Jestem szczęśliwy i wzruszony - mówił po obejrzeniu dokumentu Andrzej Rozpłochowski, przywódca strajku w Hucie Katowice.

Praca nad dokumentem nie była łatwa. - W 1982 przyjechało do telewizji SB i pozabierało najbardziej niewygodne taśmy, część materiałów została włożona w inne pudełka, wtłoczona wciśnięta za jakieś szafy - powiedziała TOK FM Aleksandra Fudala, dziennikarka Telewizji Katowice.

- Przez 4 miesiące codziennie szukaliśmy materiałów. W tym filmie jest, aż 100 fragmentów filmowych. Żeby te 100 wybrać... - ja nie wiem, ile myśmy tego przejrzeli. Próbowałam to liczyć, ale zrezygnowałam - dodaje Fudala. Dokument zostanie wyemitowany w telewizji publicznej 2 września oraz w regionalnej - 11 września.

DOSTĘP PREMIUM