Pierwszy wniosek Rosji ws. Smoleńska zrealizowany. 97 osób przesłuchanych

Jak ustaliło radio TOK FM polska prokuratura wojskowa zakończyła przesłuchania w ramach realizacji pierwszego wniosku o pomoc prawną, który skierowała do nas strona rosyjska w związku z katastrofą z 10 kwietnia. Śledczy zebrali już także dokumenty, o które prosiła Moskwa.

W sumie w związku z wnioskiem Moskwy wojskowa prokuratura przesłuchała 97 osób w charakterze świadków. Byli to najbliżsi ofiar spod Smoleńska, którzy mają status pokrzywdzonego w polskim śledztwie ws. katastrofy. - Te osoby były pytane o stopień pokrewieństwa z ofiarami, jak również o posiadaną wiedzę, co do okoliczności związanych z wylotem w dniu 10 kwietnia. - powiedział w rozmowie z TOK FM płk. Jerzy Artymiak z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Wśród przesłuchanych był Jarosław Kaczyński , brat tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Strona rosyjska prosiła też o zebranie dokumentów dotyczących przygotowań do lotu do Smoleńska. - Te materiały również udało nam się skompletować - poinformował płk. Artymiak. Dokumenty i protokoły z przesłuchań w ciągu kilku dni mają być przekazane do Moskwy.

Zrealizowany wniosek to jeden z trzech, które do polskiej prokuratury skierowała Federacja Rosyjska. Pozostałe dwa, jeszcze nie zrealizowane, to prośby dotyczące między innymi doręczenia pokrzywdzonym zamieszkałym w Polsce postanowienia o przedłużeniu rosyjskiego śledztwa, a także udostępnienia wyników prac polskich ekspertów odczytujących nagrania z czarnych skrzynek Tupolewa.

TOK FM PREMIUM