Metoda na szukanie topielców: święcony chleb, świeca i zioła

Strażacy z Włodawy do tej pory zastanawiają się jak miejscowej kobiecie za pomocą ludowego obrzędu udało się wskazać miejsce topielca. Służby bezskutecznie szukały ciała przy pomocy sonaru i płetwonurków. Rekwizyty kobiety, za pomocą których udało się określić lokalizację ciała z dokładnością do 40 cm, to miseczka, świeca, święcony chleb i wianek z ziół.

- Jestem tak samo zdumiony jak pan - opowiada nam rzecznik Pańswowej sStraży Pożarnej z Włodawy - kpt. Waldemar Makarewicz. Przeczesywanie rzeki w poszukiwaniu 50-letniego mężczyzny, jak podaje "Dziennik Wschodni" , rozpoczęły się w piątek, kiedy to Straż Graniczna znalazła na brzegu Bugu sprzęt wędkarski oraz auto. Nie pomógł ani sonar, ani płetwonurkowie.

- Gałęzie i konary znajdujące się pod wodą rozpraszały widok z sonaru. Z kolei, zamulenie i szybki nurt powodowały, że płetwonurkowie poruszali się pod wodą po omacku - relacjonuje rzecznik.

Ale w Pawlukach w powiecie włodawskim, miejscowi mają własne metody na szukanie topielców. Do brata poszukiwanego zgłosiła się kobieta, która twierdziła, że potrafi wskazać miejsce ciała. Potrzebne do tego rzeczy to miseczka, świeca, święcony chleb i wianuszek z ziół.

- Brat poszukiwanego był tak zdeterminowany, że musieliśmy próbować wszystkiego - mówi kpt. Makarewicz. - I faktycznie, puszczona na wodę miseczka z zapaloną świecą zatrzymała się w pewnym miejscu i zaczęła się kręcić. 40 cm od wskazanego miejsca znaleźliśmy ciało.

Strażacy nie potrafią wytłumaczyć na czym polega skuteczność owej ludowej metody, ale, jak mówi rzecznik, to nie pierwszy raz, gdy się sprawdziła.

- Pochodzę stąd i, jak sobie przypominam, kiedyś słyszałem o tej metodzie, ale z racji wykonywanego zwodu, skupiam się głównie na metodach technicznych. Tutejsi ludzie mają swoje obrzędy, ale trudno mi się do nich odnieść. Może to przypadek, nie wiem - mówi kpt. Makarewicz.

Mimo skuteczności ludowej metody, strażacy nie planują nawiązania współpracy z miejscową kobietą.

DOSTĘP PREMIUM