"Gdyby wszyscy Nowakowie założyli partię polityczną...". Najpopularniejsze nazwiska w Polsce

Zamiast Kowalskiego przysłowiowy Nowak? To właśnie Nowak jest dziś najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce. Kowalski jest na drugim miejscu, przed Wiśniewskim, Wójcikiem i Kowalczykiem.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w 2010 roku najpopularniejsze nazwisko to Nowak: mamy 98 i pół tysiąca panów Nowaków i ponad 103 tysiące pań o nazwisku Nowak. Zdecydowanie mniej jest Kowalskich: odpowiednio 68 tysięcy panów i ponad 71 tysięcy pań.

- O tym, że jest to najpopularniejsze nazwisko dowiedziałem się dzisiaj - mówi lublinianin Marcin Nowak. Przyznaje jednak, że wielokrotnie był pytany "a pan z tych Nowaków". - I wielokrotnie odpowiadałem, że to zbieżność nazwisk - dodaje.

Kowalski? Nazwisko jak nazwisko

Co z przysłowiowym Kowalskim? Chyba nie odejdzie do lamusa, bo to sformułowanie na dobre weszło do języka. Niektórym Kowalskim to przeszkadza, ale innym nie. - Nazwisko jak nazwisko. Popularne. Człowiek się rodzi z nazwiskiem i zostaje - mówi dr Aleksander Kowalski z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej.

Niektórzy chcą nazwisko zmienić. Ale samo to, że jest popularne w takiej sytuacji nie wystarczy. To zbyt błahy argument. - Nie jest wystarczającym powodem do zmiany nazwiska - podkreśla Andrzej Marciniak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie.

Bywają jednak przypadki odwrotne: ktoś ma nazwisko np. ośmieszające i chce je zmienić. - I zmienia na nazwisko popularne, właśnie Nowak czy Kowalski - dodaje urzędnik. - Nowakowie stanowią w Polsce siłę i gdybyśmy chcieli np. założyć partię polityczną to na pewno bylibyśmy ścisłą czołówką - mówi Marcin Nowak. Gdyby do Nowaków dołączyli Kowalscy, byłoby prawie 340 tysięcy ludzi, bo mniej więcej tylu mamy w Polsce Nowaków i Kowalskich.

A imiona?

Z danych MSWiA, do których dotarło TOK FM wynika, że w skali kraju najpopularniejsze imiona to Jakub i Julia. Na drugim miejscu wśród chłopców jest Kacper, a na trzecim Szymon. Wśród dziewczynek po Julii plasuje się Maja, a tuż za nią jest Zuzanna.

TOK FM PREMIUM