Biegły z Francji oceni postępowanie prof. Gapika

Po tygodniach poszukiwań poznańska prokuratura znalazła biegłego, który zgodził się ocenić terapeutyczne metody seksuologa Lechosława Gapika. Jak dowiaduje się reporter TOK FM, to dr Patrick Blachere, wykładowca i nauczyciel na Uniwersytetach w Lyonie i Paryżu.

- Specjalizuje się przede wszystkim w dziedzinie psychiatrii, ale również zajmuje się problemami etycznymi z dziedziną seksuologii - informuje Magdalena Mazur-Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Pierwsze przetłumaczone na francuski dowody do analizy, w których skład wchodzą zeznania świadków, oraz zarejestrowana przez TVN Uwaga sesja terapeutyczna prof. Gapika, dr Blachere powinien otrzymać już za kilka dni.

- Nie będziemy czekać, aż powołani przez nas biegli z dziedziny języka francuskiego przetłumaczą cały materiał dowodowy, ale będzie go wysyłać partiami, tak aby dr Blachere mógł stopniowo zapoznać się ze sprawą. To też powinno przyspieszyć wydanie przez niego opinii - wyjaśnia Mazur-Prus.

Problemy ze znalezieniem biegłego, który oceniłby postępowanie Lechosława Gapika wynikał z faktu, że polscy seksuologowie, którzy mogli by oceniać pracę profesora Gapika, wypowiadali się w tej sprawie dla mediów i oznacza, że byliby w tej sprawie nieobiektywni. Inni polscy specjaliści odmówili prokuraturze pomocy. Śledczy musieli więc szukać biegłego za granicą.

DOSTĘP PREMIUM