Napieralski: Rozdział Kościoła od państwa. Działacze: Łatwo to mówić na konferencji prasowej

PRZEGLĄD PRASY. - W salach magistratu wiszą krzyże i dokąd rządzić będzie lewica, nikt ich nie tknie -mówi ?Rzeczpospolitej? jeden z bliskich współpracowników SLD-owskiego prezydenta Rzeszowa - Tadeusza Ferenca. Gazeta zwraca uwagę, że nawoływania Grzegorza Napieralskiego do rozdziału Kościoła od państwa mogą zderzyć się z realiami układów w samorządach.

- Hasła rozdziału państwa od Kościoła, usunięcia krzyży z miejsc publicznych czy religii ze szkół łatwo się rzuca na konferencjach w Warszawie - mówi gazecie podlaski samorządowiec, działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Sprawując władzę w samorządzie, gdzie każdy każdego dobrze zna, trzeba umieć pogodzić interesy państwa i Kościoła. Nie chcemy sobie tworzyć lokalnego piekiełka - dodaje.

"Rzeczpospolita" dla przykładu przywołuje postać SLD-owskiego prezydenta Rzeszowa - Tadeusza Ferenca. Miał on nakłaniać radnych, aby głosowali za użyczeniem lokalnej parafii katedralnej miejskiej działki, na której miałaby powstać kaplica. Uchwałę w tej sprawie przyjęto w zeszłym tygodniu. - W salach magistratu wiszą krzyże i dokąd rządzić będzie lewica, nikt ich nie tknie -mówi "Rzeczpospolitej" jeden z bliskich współpracowników Ferenca.

Także przewodniczący rzeszowskiej rady miasta Konrad Fijołek, również z SLD, przyznaje, że nie można łączyć kampanii na szczeblu krajowym z tą samorządową. - Sprawa rozdziału Kościoła od państwa nie będzie motywem przewodnim kampanii samorządowej - zapewnia.

Inni działacze w terenie wypowiadają się w podobnym tonie - "Rzeczpospolita" przywołuje wójta małopolskiej gminy Klucze, która także uważa, że antykościelna retoryka nie przysłuży się dobrze lewicy w wyborach samorządowych. - Od 30 lat piastuję to stanowisko i jeśli większośćchodzi do kościoła czy chce wieszać krzyże, to czemu ja mam się wtrącać? - pyta. Dodaje, że jej współpraca z Kościołem układa się dobrze. - Wydałam dwa czy trzy pozwolenia na budowę świątyń, niedawno razem z Kościołem zorganizowaliśmy przepiękne dożynki diecezjalne. Na 105. rocznicę istnienia jednej ze szkół przyjedzie ksiądz biskup - mówi.

Więcej o podejściu lokalnych działaczy SLD do rozdziału Kościoła od państwa w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM