"Wrak tupolewa leży pod chmurą i rdzewieje. To może utrudnić śledztwo"

Tomasz Pierzak, były szef 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, krytykuje to, że wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem nie jest właściwie zabezpieczony - Leży pod chmurą i rdzewieje - mówił w RMF FM. Jego zdaniem jego degradacja może to utrudnić śledztwo, jeśli z czasem pojawią się wątki, które wymuszą badanie elementów samolotu, które przetrwały wypadek.

- Moim zdaniem to ma bardzo duże znaczenie, że wrak leży pod gołym niebem - mówił Pietrzak w RMF FM - Po to prowadzi się dochodzenie, żeby pojawiły się nowe fakty, dowody, które wymagają powrotu do konkretnego urządzenia czy elementu - mówił pilot.

Jego zdaniem byłoby lepiej, gdyby wrak był zabezpieczony, "w dziewiczym stanie zaraz po katastrofie". - Gdyby byłoby to w czystym, zadaszonym hangarze, mielibyśmy pewność, że nic się nie dzieje i proces degradacji nie następuje. Teraz wrak leży pod chmura i rdzewieje. Nie możemy wrócić do stanu tuż po katastrofie i ocenić stan urządzeń - stwierdził były szef Specjalnego Pułku Lotnictwa.

Nie chciał jednak pokusić się na wyciąganie wniosków o ewentualnych przyczynach czy winnych katastrofy TUI-154 pod Smoleńskiem. - Cały czas mówię: poznajmy "flight data recordery" i dane z tego rejestratora. Wtedy będziemy wiedzieli, jaka była rzeczywista wysokość barometryczna, a nie radiowysokościomierz. Bo tutaj wszyscy opieramy się na tych wysokościach radiowych, które są zniekształcone poprzez ukształtowanie terenu - mówił Pietrzak.

Jego zdaniem trzeba poczekać na podanie danych technicznych oraz ustalenia prokuratorów. Dodał jednak: Nasza wiedza się nie powiększyła od tych ostatnich 2-3 miesięcy.

Wrak samolotu polskiej delegacji do Katynia, który rozbił się 10 kwietnia, leży na terenie lotniska w Smoleńsku. Niespełna miesiąc temu Rosjanie zapowiedzieli, że zabezpieczą wrak przykrywając go brezentem.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM