Sprawa prof. Gapika: część czynów przedawniła się. Ale śledztwo trwa

Prokuratura umorzyła w części postępowanie w sprawie seksuologa, prof. Lechosława Gapika. Postępowanie zostało częściowo umorzone ze względu na przedawnienie karalności czynów. Dotyczy to zdarzeń, które wydarzyły się w latach 80. Z nieoficjalnych informacji TOK FM wynika, że prof. Gapik jest poważnie chory.

- W toku prowadzonego postępowania zgłosiło się do prokuratury 10 pokrzywdzonych osoby. Po analizie zeznań prokurator mógł podjąć decyzję co do czterech zdarzeń, do których doszło w latach 80. Te przestępstwa przedawniły się. Trzy kobiety opowiadały o czynach, które miały miejsce w 1984, 1985 i 1986 roku. Czwarta odwoływała się do wydarzeń z 1996 roku, gdy była niepełnoletnia. - poinformowała w rozmowie z reporterem TOK FM rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

Ale nie znaczy to, że osoby, które złożyły te zeznania nie będą mogły zeznawać przed sądem. - Jeżeli miałoby dojść do przedstawienia zarzutów to decyzją prokuratora jest, czy takie osoby zostaną umieszczone na liście świadków - wyjaśnia Mazur-Prus. Podobną decyzję może także podjąć sąd. Choć oczywiście "zeznania tych osób nie mogą być przedmiotem postępowania, bo ich karalność uległa przedawnieniu".

Lechosław Gapik bez certyfikatu terapeuty. Przeczytaj

Według nieoficjalnych informacji reportera TOK FM prof. Gapik jest bardzo poważnie chory.

Bardzo oryginalne metody terapeutyczne

Poznańska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie o molestowanie pacjentek przez prof. Lechosława Gapika od marca. Sprawa wybuchła po opublikowaniu w TVN reportażu o metodach stosowanych w czasie terapii przez poznańskiego seksuologa. Z materiału wynikało, że Gapik molestował pacjentki. Śledztwo prowadzone jest w sprawie doprowadzenia ich do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Według terapeuty oskarżenia sa bezpodstawne.

"Tragedia kobiet. Szok dla środowiska". Przeczytaj

Polskie prawo za tego typu przestępstwa przewiduje do ośmiu lat pozbawienia wolności.

TOK FM PREMIUM