Most Lecha Kaczyńskiego. Rusza największa inwestycja w Bydgoszczy

4 tysiące stali, 1600 metrów długości i 70 metrów wysokości. Za kilka dni wbita zostanie pierwsza łopata pod budowę Trasy Uniwersyteckiej z Mostem Lecha Kaczyńskiego.

- Na pewno takiej w Polsce nie ma, w Europie pewnie też nikt nie zobaczy - zapewnia Dyrektor zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Jan Siuda. - Charakterystyczne rzeczą dla tego obiektu jest ten pylon- dwie przenikające się podkowy. Jest to konstrukcja mieszana, ta zasadnicza to dwa przęsła podwieszone stalowe, pozostałe przęsła żelbetowe z betonu sprężonego długości 38 do 56 metrów - wyjaśnia Siuda.

Realizacja tego projektu to wyzwanie twierdzi Zygmunt Pater prezes firmy Mosty Łódź, firmy która jest wykonawcą projektu: - Każdy inżynier marzy, żeby zrobić obiekt na wizytówkę, zrobiliśmy takie cztery, ale ten naprawdę jest najpiękniejszy. To jest bardzo trudne zadanie - dodaje Pater.

Realizacją konstrukcji stalowych i pylonu zajmie się firma Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe z Bydgoszczy, a także Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia spod Bydgoszczy. Trasa kosztować będzie ponad 206 mln zł. Budowa ma zakończyć się jesienią 2013 roku.

DOSTĘP PREMIUM