Płk. Klich wraca do Polski 'Już współpracy nie ma'

We wtorek Federacja Rosyjska ma przekazać kolejną partię dokumentów dotyczących katastrofy pod Smoleńskiem. Jak powiedział w rozmowie z TOK FM płk. Edmund Klich, przedstawiciel Polski akredytowany przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym (MAK), będą to zarazem ostatnie materiały jakie otrzymamy od Moskwy.

Wśród dokumentów przygotowanych do przekazania jest instrukcja techniczna, instrukcja użytkowania w locie, a także 'dziennik obsługi technicznej' Tupolewa. Nie do końca wiadomo co kryje się pod tą ostatnią nazwą. Najprawdopodobniej chodzi o książkę serwisową, jednak polski przedstawiciel akredytowany przy rosyjskim komitecie nie był w stanie tego potwierdzić - Rosjanie użyli sformułowania 'dziennik obsługi technicznej', ja go nie widziałem więc nie mogę nic więcej powiedzieć. - stwierdził w rozmowie z TOK FM płk. Klich. - Wiem, że Rosjanie go sobie skserowali i mogą go nam już przekazać. - dodał. Zdaniem jednak ekspertów ds. lotnictwa na pokładzie Tupolewa nie było innych dokumentów, które można by w tej sposób nazwać.

W czwartek do Polski

- Powiedziano nam, że to już wszystko. Że oni teraz przygotowują projekt raportu i że już współpracy nie ma. Nie ma takiej potrzeby według nich. (MAKu - przyp.red.) - powiedział płk. Klich. Dlatego jak poinformował, w czwartek wylatuje do Polski i do Moskwy już nie będzie wracał.

Tymczasem przedstawiciel Polski wciąż ma wiele pytań do MAK-u. - Nie mamy na przykład protokołu z oblotu, poza tym w przypadku niektórych kwestii nie zgadzamy się ze stanowiskiem Rosji. - tłumaczy polski przedstawiciel. Chodzi między innymi o kwestię procedur według których odbywało się lądowanie. Zdaniem Moskwy prowadzone było ono wg zasad cywilnych, a taka wersja - jak mówi płk. Klich - zrzucałaby całą odpowiedzialność na załogę.

Przed wylotem płk. Klich ma zamiar jeszcze przekazać przedstawicielom MAK-u 'pożegnalne' pismo w którym jeszcze raz będzie prosił o odniesienie się do wszystkich zagadnień budzących wątpliwości.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM