W "Encyklopedii Solidarności" Wałęsa jako TW Bolek

Informacja, że Lech Wałęsa był zarejestrowany jako TW Bolek znalazła się w biogramie zamieszczonym w pierwszym tomie "Ekcyklopedii Solidarności", której wydawcą jest katowickie Stowarzyszenie Pokolenie. Napisał o tym "Polska Dziennik Bałtycki".

Lech Wałęsa rozważa skierowanie sprawy do sądu. Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz, jeden z członków redakcji, potwierdził Radiu Gdańsk, że taka informacja rzeczywiście została zamieszczona. Dodał, że "Ekcyklopedia Solidarności" powstaje przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i stamtąd pochodzi informacja o tym, że Lech Wałęsa był zarejestrowany jako TW Bolek.

W Encyklopedii znalazła się informacja o współpracy byłego prezydenta z SB w latach 1970 - 76. Jednak zaznaczono, że realnie trwała ona do 72 roku. Przemysław Miśkiewicz przyznał, że pod biogramem Lecha Wałęsy nie ma nazwiska autora, widnieje jedynie podpis "Redakcja". Miśkiewicz tłumaczy, że w tym przypadku autorzy skorzystali z pomocy Instytutu, ponadto za informację tę chciała wziąć odpowiedzialność cała redakcja i stąd taki podpis.

W internetowym wydaniu "Emcyklopedii Solidarności" jest biogram Lecha Wałęsy, jednak nie ma wzmianki, że był zarejstrowany jako TW Bolek. Przemysław Miśkiewicz powiedział, że internetowe wydanie Encyklopedii wkrótce będzie aktualizowane i uzupełniane.

Lech Wałęsa nie wyklucza, że z autorami Encyklopedii spotka się w sądzie

Publikację na swój temat określił "jako pracę niedouczonych historyków". Wałęsa zarzucił im, że opierają się na materiałach "ubeckich i donosach, co zostało udowodnione". Wałęsa twierdzi też, że w materiałach, które posiada IPN nie ma dokumentów, które byłyby podpisane przez niego. - Komuś zależy aby wojować - podsumował były prezydent. Instytut Pamięci Narodowej nie obawia się procesu z Lechem Wałęsą. Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Łukasz Kamiński powiedział IAR, że Lech Wałęsa zapowiadał już pozwanie autorów książki szerzej opisującej tą sprawę, ale do procesu nie doszło. Kamiński tłumaczy, że w encyklopedii nie ma miejsca na publikowanie opinii Wałęsy, a encyklopedia "odzwierciedla aktualny stan badań".

Kamiński podkreślił też, że mamy do czynienia z encyklopedią, a ta nie wartościuje, nie opiniuje tylko "przedstawia stan rzeczy". Od wczesnych lat 90., w wypowiedziach dawnych współpracowników Lecha Wałęsy i jego przeciwników politycznych, pojawiały się i nadal są obecne oskarżenia o jego współpracę z SB.

Wyrokiem z 11 sierpnia 2000, Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że oświadczenie lustracyjne złożone przez kandydata na Prezydenta RP Lecha Wałęsę jest zgodne z prawdą. Wałęsa otrzymał zaświadczenie , wystawione przez IPN, w którym stwierdzono, iż przysługuje mu status osoby pokrzywdzonej.

DOSTĘP PREMIUM