Samolot z pielgrzymką nie wyląduje na lotnisku Siewiernyj

Lista rodzin, które wezmą udział w pielgrzymce do Smoleńska zaplanowanej na 10 października nie jest jeszcze zamknięta, do tej pory zgłosiło się ok. 170 osób, które pojadą na miejsce katastrofy . W Pałacu Prezydenckim odbyło się robocze spotkanie dotyczące wyjazdu. Co ustalono?

- Dwa samoloty pasażerskie, embraer i boeing, wylądują na lotnisku w Witebsku, pięć osób pojedzie pociągiem. - Poza tym do Smoleńska pojadą m.in. lekarze, psycholodzy, księża, harcerze i oczywiście funkcjonariusze BOR-u - relacjonuje Paweł Deresz, mąż posłanki Jolanty Szymanek Deresz. - Najważniejsze wiadomość - dodaje - to informacja, że nie polecimy do Smoleńska, ale do Witebska. Ministerstwo Obrony Narodowej doradziło nam, aby ze względu na bezpieczeństwo pielgrzymi lądowali w Witebsku.

Decyzja o krzyżu na spotkaniu

Jak dodaje, pielgrzymkę poprzedzi spotkanie integracyjne rodzin, które odbędzie się na dzień przed wyjazdem. Wtedy też uczestnicy zadecydują, czy zabiorą ze sobą krzyż. - Podczas tego spotkania przeprowadzimy demokratyczne głosowanie, kto jest za zabraniem krzyża, a kto przeciw. Co więcej, jak poinformował Deresz w Smoleńsku przewidywane jest spotkanie Pierwszej Damy Polski i Rosji, ale szczegóły jeszcze nie są uzgodnione - zaznaczył. Jeśli rodziny zgodzą się na zabranie krzyża, zostanie on umieszczony na płycie lotniska w Smoleńsku, warty honorowe przy nim będą pełnili harcerzy, potem krzyż wróci do Warszawy i zdaniem Deresza - ostatecznie powinien trafić do kościoła św. Anny.

Plan pielgrzymki ma wyglądać następująco: - Przede wszystkim chcemy odbyć marsz od miejsca katastrofy na płytę lotniska. Później przewidziana jest msza ekumeniczna, spodziewamy się tam bardzo dostojnego potraktowania naszej pielgrzymki - podsumowuje Deresz.

Pielgrzymka do Smoleńska to pomysł przedstawicieli 28 rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy pół roku po tragedii chcę wyruszyć na miejsce katastrofy. Patronat nad inicjatywą objęła prezydentowa Anna Komorowska.

DOSTĘP PREMIUM