Salmonella w Toruniu. 85 osób zatrutych w szkolnej stołówce

85 uczniów i nauczycieli zatruło się w stołówce w Społecznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacja w Toruniu. Dziewięć osób trafiło do szpitala. U jednej z nich wykryto pałeczki salmonelli.

Wszyscy narzekali na bóle brzucha, wymioty, biegunkę i wysoką gorączkę. Osiem osób trafiło do Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego, jedna - do szpitala na toruńskich Bielanach.

- Mamy wynik u jednego dziecka, u którego wcześniej pobrano próbki. Jest to salmonella - potwierdza Jolanta Karulska, zastępca dyrektora Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu.

Wszystkie osoby, które trafiły do szpitala czują się dobrze. - Są w stanie dobrym lub średnim. Nie są to ciężkie zatrucia, więc nie będzie konieczności dłuższej hospitalizacji - mówi reporterce TOK FM Elżbieta Strawińska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu.

Wiadomo, że wszyscy zatruci jedli w szkolnej stołówce. - Mamy jadłospis i teraz jest prowadzona analiza, co które dziecko jadło: jaki posiłek czy konkretną potrawę. Trwa w tej chwili żmudna praca i ustalanie, co było nośnikiem zakażenia - dodaje Karulska.

W piątek będą znane wyniki badań pozostałych hospitalizowanych. Szkoła nie została zamknięta, wprowadziła jedynie surowsze zasady higieny, czyli m. in. obowiązek częstszego mycia rąk przez uczniów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM