Bądź człowiekiem - daj zwierzakowi normalny dom

W najbliższy weekend (2-3.10) w schronisku dla zwierząt na warszawskim Paluchu ruszają Dni Adopcji. Wszystkich, którzy chcą dodać do swojego życia troszkę prawdziwej i zawsze szczerej przyjaźni - mogą przyjechać i z pomocą wolontariusza zaprosić do domu czworonoga. Organizacje pozarządowe od dawna apelują by adoptować, a nie kupować zwierząt w hodowlach

- Zwierzęta z hodowli zabierają dom tym, które tego najbardziej potrzebują - alarmuje Dariusz Gzyra ze stowarzyszenia empatia, które prowadzi akcję "Nie kupuj, adoptuj". Samo schronisko na Paluchu to ponad dwa tysiące kotów i psów, które czekają na dom, wystarczy okazać im trochę ludzkiej cierpliwości gdy gość będzie się przyzwyczajał. - Kot zabrany do nowego domu, nawet jeśli są tam o wiele lepsze warunki, pierwszy tydzień spędzi za pralką - mówi Katarzyna Strzelecka z Fundacji Azylu Koci Świat - to zależy od człowieka, żeby nie leżał w kucki 20 godzin przed wanną, żeby kota wyciągnąć, a potem za pięć dni do mnie dzwonił mówiąc: ja już tego kota nie chcę.

Niestety wiele osób kupuje zwierzęta jako ładne i drogie gadżety, coraz częściej do schronisk trafiają także rasowe koty i psy. Skąd tam się biorą? Na przykład są nietrafionymi prezentami, lub sprzedawcy wcisnęli je starszym osobom, które po prostu umierają i zostawiają zwierzęta same. Jest też zwyczajna ludzka głupota, która każe myśleć, że zwierze to gadżet, który musi pasować do kanapy.

- Kiedyś oddałam do adopcji pięknego dorosłego kota. To był pierwszy kot tych państwa, bardzo długo się przygotowywali do tej adopcji, urządzali dom, kupowali rzeczy, sama przywiozłam im kota - opowiada Katarzyna Strzelecka - jednak po kilku dniach zadzwonili do mnie z pretensjami: proszę pani, ale ten kot robi kupę. Odpowiedziałam, że nie muszą mówić nic więcej, natychmiast zabrałam kota.

Niestety - za ludzką głupotę płacą zwierzęta w schroniskach. W ten weekend można przynajmniej części to wynagrodzić, dając nowy, lepszy dom - tym razem już na stałe.

DOSTĘP PREMIUM