Katowice: słynny botanik zamieni przestrzeń miejską w dzieło sztuki?

Zielone cuda Patricka Blanca na wszystkich kontynentach, jest szansa, że będą także w Katowicach. Słynny botanik gości w tym mieście.

Zamiast łopaty używa noża. Jego prace można oglądać na wszystkich kontynentach. Zamienia przestrzeń miejską w żywe dzieła sztuki. Patrick Blanc , słynny francuski botanik przyjechał do Katowic. Zapoznał uczestników konferencji "Miasto Ogrodów" ze swoją koncepcją ogrodów wertykalnych i przy okazji rozejrzał się po mieście. Jego zdaniem to miejsce wprost idealne do budowy zielonych ścian.

Na 100 metrach kwadratowych Patrick Blanc potrafi nasadzić 140 gatunków roślin. Obsadza nie tylko ściany, ale i mosty, schody, budynki , wnętrza. Potrafi tchnąć życie w miejsca z definicji pozbawione życia, takie jak np. parkingi.

- To przypomina w pewien sposób jak żyli nasi przodkowie troglodyci. Odnajdujemy w pewien sposób coś co nas łączy z prehistorią, z pierwszymi wspomnieniami mieszkania ludzkiego - mówił do zgromadzonych w auli Uniwersytetu Śląskiego Patrick Blanc.

Struktura takich zielonych dzieł sztuki podobno jest prosta.

- To jest rama metaliczna, która pozwala na to, żeby izolować to co betonowe od tego co jest roślinnością. Ważne, żeby filc się trzymał, ponieważ korzenie tych roślin będą rosły w tych trzech milimetrach filcu - tłumaczył francuski botanik.

A filc trzyma się dzięki zszywaczom. Potem już tylko nawodnienie. - To są rurki z dziurkami co 10 cm. Na samym szczycie mamy niewielki otwór i tak przez 2, 3 minuty 5 razy dziennie następuje nawodnienie - dodaje Blank.

Słuchacze byli oczarowani, a władze Katowic chętnie widziałyby projekt Francuza w mieście. Patrick Blank zrobił rekonesans i podobno na każdym kroku znajdował interesujące miejsce.

Pytanie o cenę niestosowne - zielony obraz podobno kosztuje około 400 tysięcy euro. Jednak wrażenia, gdy patrzy się na żyjącą ścianę - bezcenne.

Konferencja "Miasto Ogrodów" została zorganizowana w ramach starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

DOSTĘP PREMIUM