NIK zawiadamia prokuraturę ws. wyciągu Sobiesiaka

Najwyższa Izba Kontroli zawiadamia prokuraturę o niedopełnieniu obowiązków przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu. Jej kierownictwo wiedziało, że we wrześniu 2008 r. ruszyła bezprawna wycinka lasu pod wyciąg narciarski w Zieleńcu stawiany przez firmę Ryszarda Sobiesiaka, ale nie powiadomiła o tym śledczych.

"Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu sankcjonowała łamanie prawa przez przedsiębiorców, inwestujących na terenach leśnych. (...) RDLP nie zawiadomiła organów ścigania o nielegalnym wycięciu przez dwóch przedsiębiorców prawie hektara lasu państwowego w obrębie chronionego krajobrazu i nielegalnym zbudowaniu wyciągu" - czytamy w oświadczeniu NIK.

Choć Izba nie podaje nazwisk przedsiębiorców, wiadomo że wyciąg krzesełkowy w Zieleńcu budowała firma Winterpol, należąca m.in. do Ryszarda Sobiesiaka, jednego z bohaterów tzw. afery hazardowej.

Firma zaczęła wycinać las pod wyciąg jeszcze zanim posiadała wszystkie wymagane dokumenty, m.in. zgodę ministra środowiska na zmianę przeznaczenia gruntu, zgodę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na wyłączenie terenu z produkcji leśnej, prawomocną decyzję samorządu. Radio RMF FM przypomina, że o zgodę ministra środowiska - według zeznań świadków złożonych w prokuraturze - miał zabiegać Zbigniew Chlebowski z PO (również zamieszany w tzw. aferę hazardową).

Dyrekcja Lasów wiedziała, ale nie interweniowała

Jak podaje Radio RMF FM, kontrolerzy NIK mają dowód na to, że Dyrekcja Lasów wiedziała o tym, że budowa wyciągu w Zieleńcu ruszyła zanim firma posiadała wszystkie dokumenty. To notatka leśniczego z 5 września z 2008 roku, który wspomina o wycince drzew.

"Cały ten proces był bardzo opłacalny dla przedsiębiorców. Pozwalał im na osiąganie zysków z wyciągu o 6 miesięcy wcześniej, niż gdyby wypełnili wszystkie wymagane prawem procedury" - wynika z kontroli NIK. Okazuje się także, że dopiero w wyniku kontroli NIK, Dyrekcja Lasów wyegzekwowała od przedsiębiorców kary pieniężne za niezgodne z przepisami odlesienie gruntów i przedwczesny wyrąb lasu.

DOSTĘP PREMIUM