Wycieczka do Lichenia: Oszuści mają nowy sposób na pielgrzymów

Jadą się modlić przyjeżdżają z ogromnymi długami. Starsze osoby coraz częściej padają ofiarami naciągaczy - alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i podkreśla, że oszuści mają coraz mniej skrupułów.

- Organizuje się wycieczki do miejsc kultu religijnego dla starszych ludzi za bardzo atrakcyjną cenę. Już w autobusie zaczyna się zachęcać do kupna garnków czy pościeli - mówi Agnieszka Majchrzak z UOKIKU - u i dodaje, że sposobów na wciskanie osobom starszym byle czego jest zdecydowanie więcej. - Organizuje się dla nich też spotkania w domach kultury. Gości się ich herbatką, a ci czują, że powinni się jakoś odwdzięczyć. Potem wychodzą z kołdrą za trzy tysiące złotych - relacjonuje napływające coraz częściej skargi Majchrzak.

Łatwowierność szkodzi

Samo organizowanie tego typu zdarzeń nie jest jeszcze nie zgodne z prawem. Niestety organizatorzy często przekonują kupujących, że kołder, garnków czy materacy nie mogą zwrócić. - W ten sposób wykorzystuje się naiwność ludzi. Pamiętajmy, że jeśli ktoś sprzedaje coś w ten sposób każdy ma 10 dni na zwrot. Nie trzeba nawet podawać przyczyny - wyjaśnia Agnieszka Majchrzak i dodaje, że łatwowierność staruszków ma czasem poważne konsekwencje. - W grę wchodzą naprawdę poważne kwoty. Często wiąże się to z zaciąganiem przez starsze osoby kredytu - dodaje pracowniczka UOKIK- u. Urząd nałożył już pierwsze kary za tego typu praktyki, ale z każdym dniem przybywa podobnych przypadków. Niestety nowych sposobów na oszukiwanie starszych ludzi też jest coraz więcej.

Wierzchołek góry lodowej

Z badań przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że ponad dziewięćdziesiąt procent starszych ludzi nigdy nie zwróciło się do organizacji konsumenckich. Co gorsze ponad połowa, z tych którzy to zrobili, nie wierzy w pozytywne rozpatrzenie ich sprawy. Co trzeci starszy Polak nie wie nawet, że może składać reklamacje. Specjaliści podkreślają, że duża część społeczeństwa wciąż boi się i wstydzi walczyć o swoje prawa.

DOSTĘP PREMIUM