Wszystko o dopalaczach. Kompleksowe szkolenia dla dyrektorów szkół

Wszystko o dopalaczach. Ruszył cykl szkoleń dla dyrektorów szkół, nauczycieli i pedagogów szkolnych organizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty. W trakcie kursów wyświetlany jest film, informacji udzielają policjanci oraz pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Leczenia Uzależnień.

Dopalacze sprzedawały się ostatnio jak świeże bułeczki, a zanim rozpoczęła się wojna ze sklepami, te wyrastały jak grzyby po deszczu. Mimo to, dyrektorzy szkół, którzy wzięli udział w szkoleniu, mówili reporterce TOK FM, że w ich placówkach problemu nie ma.

- Problem może nie dotyczyć bezpośrednio środowiska szkoły, ale dzieci z tym problemem przychodzą do szkoły i niejako mamy problem. Bardzo bym był ostrożny z oceną, że "u nas nie ma problemu"- uważa nadkomisarz Krzysztof Kazek ze śląskiej policji.

Problem dopalaczy w Wojewódzkim Ośrodku Leczenia Uzależnień jest znany od kilku lat. Teraz się nasilił. - Trochę późno na szkolenie, ale tak jak Pan Kurator powiedział, lepiej późno niż wcale. Generalnie dobrze jest, żeby przynajmniej w tej chwili zwrócić uwagę, że ten nielegalny obieg dopalaczami może być i uczulić na ewentualne konsekwencje używania przez uczniów tego typu środków - powiedziała TOK FM Gabriela Gajowiec-Krauze z Ośrodka.

Należy cały czas być na bieżąco, wchodzić na młodzieżowe fora internetowe, zwracać uwagę na zachowanie i slang młodzieży. Musi się też poprawić współpraca z rodzicami i bezpieczeństwo na terenie szkoły. Gdy tylko pojawi się w placówce nieuprawniona do tego osoba, bezzwłocznie należy pytać o powód wizyty. Według policji dopalacze są oferowane nawet pod pretekstem kursów języków obcych. W trakcie szkolenia dyrektorzy szkół poznali też rodzaje dopalaczy, ich skład i działanie.

Szkolenia są efektem monitoringu na temat dopalaczy przeprowadzonego w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Okazało się, że w wielu szkołach o tych środkach niewiele wiadomo, a w jednej z placówek reklama dopalaczy wisiała na płocie.

DOSTĘP PREMIUM