Niezwykły mecz pamięci Krystyny Bochenek. Na trybunach Buzek i Tusk, na boisku senatorowie

Senatorowie ostro trenują. Do meczu przygotowują się też profesorowie z 12. uczelni. Do gry szykuje się też marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Jutro w Bytomiu mecz "Senat kontra Senat", poświęcony pamięci tragicznie zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem Krystynie Bochenek. Na trybunach mają zasiąść: Donald Tusk i Jerzy Buzek.

Autorką pomysłu piłkarskich spotkań "Senat kontra Senat" była właśnie Krystyna Bochenek. Pierwszy rozegrano dwa lata temu. I podobnie jak wtedy, tak i teraz cel jest szczytny: zebrane pieniądze trafią na XX Jubileuszową Edycję Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego. - To dla mnie niezwykle ciepła inicjatywa. Po tym wszystkim, po tym całym budowaniu pomników z kamienia w Polsce. W Katowicach też trzeba zbudować pomnik, ale nie z kamienia, tylko z inicjatyw, które mama tworzyła. Trzeba je kontynuować - mówi Magdalena Bochenek.

Dodaje, że wiadomość o rozegraniu meczu niesamowicie ją ucieszyła: - Strasznie się ucieszyłam. Mija pół roku od jej śmierci i myślę, że mama byłaby niepocieszona, gdyby widziała, że się nic nie dzieje - dodaje córka Krystyny Bochenek.

Błękitni kontra czerwoni Drużyna Senatu RP wystąpi w błękitnych koszulkach. - Senat tym razem wygra. Nasza drużyna trenuje regularnie. Spotykamy się przynajmniej raz w miesiącu. Niestety, senatorowie uczelniani takiej możliwości nie mieli - mówi kapitan drużyny senator Zbigniew Szaleniec.

Do znakomitej postawy zobowiązuje nazwisko trenera. To Antoni Piechniczek, ojciec ostatniego wielkiego sukcesu polskiej piłki nożnej - III miejsca na hiszpańskim mundialu w 1982 roku.

Dodatkowym wzmocnieniem drużyny ma być marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Profesorowie zapowiadają, że łatwo się nie poddadzą. - Treningi mają formę czysto teoretyczną. Byliśmy ostatnio w bibliotece. Ja sobie nawet kupiłem taki zestaw "mały piłkarz", to mi bardzo dużo dało - zdradza dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego prof. Zygmunt Tobor.

Zawodnicy reprezentujący uczelnie wystąpią w czerwonych strojach. Trenerem jest były piłkarz Polonii Bytom Jacek Trzeciak. Kapitanem drużyny - rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś. Sobotnie spotkanie ma sędziować kobieta, ale jej nazwisko jest na razie tajemnicą.

DOSTĘP PREMIUM