Lżejsze i bezpieczniejsze - kamizelki dla BOR i policji

Mogą zwiększyć skuteczność bojową, dają większą ochronę i są lżejsze. Innowacyjne kamizelki dla policjantów i pracowników Biura Ochrony Rządu opracowano w łódzkim Instytucie Technologii Bezpieczeństwa "Moratex". Są lżejsze, bardziej przydatne niż te używane obecnie i dają większą ochronę.

Kamizelki wykonane są z włókien o wysokiej wytrzymałości, głównie z włókien aramidowych i kompozytowych materiałów. - Wyposażone są w elementy, które podnoszą ich funkcjonalność i chronią większą niż do tej pory powierzchnię ciała. Są ochraniacze barków czy paski na osprzęt, potrzebny w bardzo niezwykłych i trudnych akcjach - opisuje kamizelkę dla borowców Sławomir Gątkowski z Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "Moratex".

Wymienne płyty mają chronić policjanta nie tylko przed pociskami z broni krótkiej, ale także przed ostrzałem z broni długiej np. z kałasznikowa. Tak wyposażony strój ochronny waży 6-7 kilogramów. Łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" - jednostka nadzorowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - liczy na zainteresowanie Komendy Głównej Policji i Biura Ochrony Rządu. - Możemy sobie wyobrazić, że wszyscy policjanci w kraju chcieliby być wyposażeni tak jak policjanci w komendzie głównej, więc byłoby świetnie gdyby nasze kamizelki tam trafiły - mówi Gątkowski. - BOR jest z kolei na tyle elitarną służbą, że wybór naszych wyrobów stanowiłby o ich dużej skuteczności i przydatności - dodaje. Prototypowa seria kamizelek powstała w ramach projektu współfinansowanego przez UE.

DOSTĘP PREMIUM