Miliard ludzi walczy z głodem
Na całym świecie już prawie miliard osób cierpi z powodu głodu i niedożywienia - to więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Najbardziej dotknięte regiony to Afryka Subsacharyjska, Azja oraz rejon Pacyfiku. - Przyczyn globalnego kryzysu żywnościowego i idącego w ślad za nim głodu jest bardzo wiele - mówi Piotr Sasin z Polskiej Akcji Humanitarnej. Są wśród nich niesprawiedliwe relacje handlowe pomiędzy krajami Południa, a krajami rozwiniętymi oraz uzależnienie państw, w których głód jest zjawiskiem powszechnym, od żywności importowanej z Europy i krajów wysokorozwiniętych. - Do tego doliczyć trzeba także konflikty zbrojne oraz katastrofy klimatyczne: susze, powodzie czy huragany, których skutki najbardziej dotykają ubogich rolników - lokalnych producentów żywności - mówi Sasin.
- Wielkim paradoksem współczesnego świata jest to - dodaje - że żywnością, którą dysponujemy, bez problemu można by nakarmić każdego człowieka na świecie, tymczasem z głodu codziennie umiera 25 tysięcy osób. Problemem jest dostępność żywności i wysokie ceny, które muszą za nią płacić najbiedniejsi.
Do walki z głodem potrzebne są rozwiązania globalne i kompleksowe - przekonują organizatorzy Dnia Żywności i zachęcają do wspólnych wysiłków rządy państw, organizacje pozarządowe oraz prywatny biznes. Ich akcja ma zwrócić uwagę opinii publicznej na zjawisko głodu i wzmocnić solidarność w walce z nim.
Podpisz anty-głodową petycję :
Każdy osobiście może także wspierać ludzi głodujących. - Koszt miesięcznego wyżywienia dla jednego afrykańskiego dziecka to zaledwie 50 zł - przekonuje Janina Ochojska, która rozszerza działanie znanej w Polsce akcji PAJACYK na kraje Afryki Wschodniej. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Akcji Humanitarnej.
Głód po polsku
- Głód najczęściej wynika u nas ze skrajnego ubóstwa, a tego doświadcza w Polsce dwa miliony osób. Ośmiu milionów nie stać na przygotowanie jednego pełnowartościowego posiłku dziennie - informuje Marek Borowski z Federacji Polskich Banków Żywności. Niedożywionych jest około 170 tysięcy dzieci, a oprócz nich osoby starsze, niepełnosprawne, bezrobotni. Jednocześnie - dodaje Borowski - marnujemy około dwa miliony ton różnego rodzaju pożywienia. Najchętniej wyrzucamy do śmieci chleb, wędliny i ziemniaki. Nie sprawdzamy dat ważności, kupujemy na zapas, źle przechowujemy produkty żywnościowe i nie planujemy naszych posiłków.
Problemem jest także prawo, które zniechęca niektórych przedsiębiorców do przekazywania żywności w postaci darowizn. Muszą płacić od tego podatek VAT. Chodzi o drobnych sklepikarzy, hurtowników czy sieci handlowe: - W tej chwili jest tak, że żywność od dystrybutorów często trafia do utylizacji i od niej i tak nie jest odprowadzany podatek. W momencie, gdy ta żywność będzie trafiała do organizacji pozarządowych, również tego podatku nie będzie. Nie ma tu żadnej straty dla państwa - argumentuje Borowski. Jest już petycja do premiera z apelem o zmianę obowiązującej ustawy.
Więcej na temat Światowego Dnia Żywności w dzisiejszych informacjach radia TOK FM. Słuchaj także reportażu Agnieszki Lichnerowicz o głodzie w Kenii - "Bilans Tygodnia", po 21 .
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
Putin znów grozi bronią jądrową. Jak odpowie NATO? Gen. Bieniek wskazuje: To na pewno rzecz, która będzie rozpatrywana
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Rząd może zablokować TikToka. Projekt stanowiska wyciekł do mediów
- Nowy tydzień przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. "Będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- Frekwencja może przesądzić o wyniku wyborów. "Do urn częściej chodzą starsi niż młodsi"
- Rosja ma rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi. Putin porozumiał się z Łukaszenką