Parafia jak przedsiębiorstwo. Papieski Wydział Teologiczny nauczy jak być proboszczem

PRZEGLĄD PRASY. Papieski Wydział Teologiczny organizuje kursy dla przyszłych proboszczów - pisze "Życie Warszawy". Na szkoleniach księża będą uczyć się między innymi, jak zarządzać parafią, dbać o jej finanse i współpracować z wiernymi.

Zaplanowano zajęcia z psychologii zarządzania ludźmi, konserwacji zabytków, pozyskiwania funduszy unijnych na te cele. "Życie Warszawy" pisze, że szkolenie jest przeznaczone dla wikarych, którzy mają za sobą co najmniej dziesięcioletni staż kapłański.

- Od razu zgłosiło się ponad 40 księży. Bo potem z tych, którzy ukończą taki kurs, arcybiskup będzie wybierał proboszczów. To dobry początek ścieżki kariery - mówi gazecie ks. Piotr Burgoński z Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie prowadzone jest studium.

Zajęcia mają odbywać się w soboty. Rektor PWT ks. Krzysztof Pawlina uważa, że takie szkolenia są potrzebne, ponieważ zarządzanie parafią to poważne wyzwanie. - Parafie to teraz prawdziwe, często duże, przedsiębiorstwa. Dobrze, by ksiądz obejmujący stanowisko proboszcza umiał je poprowadzić. Żeby parafia dobrze funkcjonowała, na jej czele musi stanąć prawdziwy menedżer - tłumaczy.

Na szkoleniu najmniej zajęć dotyczyć będzie spraw katechetycznych i związanych z liturgią. Ja twierdzą kursanci - to dobrze, bo od tych spraw są już inne sympozja.

Więcej w dzisiejszym "Życiu Warszawy" .

DOSTĘP PREMIUM