Rosjanka Julianna Awdiejewa zwyciężyła w XVI Konkursie Chopinowskim

XVI Konkurs Chopinowski rozstrzygnięty. Wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa. Druga nagroda przypadła ex aequo Austriakowi Ingolfowi Wunderowi i Lukasowi Geniuszasowi (Rosja/Litwa). Trzeci był inny Rosjanin Daniel Trifonow. W ścisłym finale było pięcioro Rosjan, Austriak, Bułgar, dwoje Francuzów i Polak, Paweł Wakarecy.

Za swoje zwycięstwo Julianna Awdiejewa otrzyma 30 tys. euro i złoty medal. Drugą nagrodę - 25 tys. euro i srebrny medal - odbiorą ex aequo Austriak Ingolf Wunder (Austria) i reprezentujący Rosję i Litwę Lukas Geniuszas. III nagrodę - 20 tys. euro i brązowy medal - zdobył Rosjanin Daniił Trifonow. 15 tys. euro za czwarte miejsce przypadło Bułgarowi Ewgenijowi Bożanowowi, a uhonorowany V nagrodą Francuz Francois Dumont dostanie 10 tys. euro.

Emocje przed werdyktem

Atmosfera w Filharmonii Narodowej w Warszawie w nocy z środy na czwartek była bardzo napięta. - Nikt jeszcze nie wie, kto wygra, nawet jurorzy - mówił wcześniej przewodniczący jury XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Andrzej Jasiński. Niemal dokładnie o północy jury ogłosiło werdykt.

W ciągu trzech finałowych dni (18-20 października) pianiści wykonali koncerty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Osiem razy zabrzmiał Koncert e-moll, dwa razy f-moll. Ten ostatni koncert wykonał m.in. polski kandydat.

Bydgoszcz kuźnią talentów?

Kciuki za Wakarecego szczególnie trzymała Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, w której polski pianista się uczył.

- Czekamy w wielkim napięciu, dlatego że jest to wyjątkowa sytuacja dla uczelni. To jedyny Polak w finale konkursu i to się już zdarza po raz drugi - mówiła prof. Anna Nowak, prorektor ds. artystycznych, naukowych i współpracy z zagranicą Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. - W poniedziałek zagrał bardzo ładnie. Z panią rektor byłyśmy na tym koncercie, na żywo słyszałyśmy, więc mogłyśmy się naocznie przekonać, że ta interpretacja była stylowa, bardzo dobrze zaprezentowana i wywarła duże wrażenie - dodała prof. Nowak. Także koledzy z uczelni liczyli na zwycięstwo młodego Polaka. - Trzymam za niego kciuki, chociaż teraz to już nie od niego zależy - mówił Bartosz Sosnowski, student czwartego roku w klasie fortepianu. W 2005 roku konkurs wygrał inny student Akademii - robiący obecnie międzynarodową karierę Rafał Blechacz.

Rosyjskie gwiazdy Konkursu

Ale prawdziwą rewelacją tegorocznego Konkursu byli według krytyków Rosjanie. Studiujący w konserwatoriach w Moskwie i w Sankt Petersburgu, ale podróżujący po całym świecie młodzi pianiści z Rosji to uczniowie znakomitych mistrzów z Europy i USA. Jako faworyci do pierwszej nagrody od początku Konkursu wymieniani też byli Bułgar Ewgeni Bożanow i Austriak Ingolf Wunder, którzy ostatecznie zakończyli rywalizację odpowiednio na czwartym i drugim miejscu. Ale to po ich występach w III etapie Konkursu publiczność wstała z miejsc.

Finałowa dziesiątka pianistów

W finale konkursu - oprócz Pawła Wakarecego - znalazło się pięcioro Rosjan: zwyciężczyni Julianna Awdiejewa, Nikołaj Chozjainow, Mirosław Kułtyszew, Daniił Trifonow i Lukas Geniuszas (Rosja/Litwa). Ponadto do grona finalistów weszli: reprezentant Bułgarii - Ewgeni Bożanow, Austrii - Ingolf Wunder i dwoje Francuzów - Francois Dumont i Helene Tysman.

DOSTĘP PREMIUM