Jerzy Baczyński został dziennikarzem 20-lecia

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika "Polityka", otrzymał Nagrodę Specjalną Radia ZET "Dziennikarz 20-lecia". Z kolei tegoroczną Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Paweł Reszka i Michał Majewski z "Rzeczpospolitej" za cykl tekstów o katastrofie smoleńskiej.

Radio ZET, które obchodzi swoje 20. urodziny postanowiło w tym roku ufundować nagrodę specjalną w wysokości 100 tys. złotych dla dziennikarza, który "stał się symbolem niezależnego, obiektywnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa".

Tytuł "Dziennikarza 20-lecia" decyzją jury przypadł redaktorowi naczelnemu "Polityki" Jerzemu Baczyńskiemu. "Za wytyczanie najwyższych standardów dziennikarstwa i stanie na straży najsolidniejszej od lat marki na rynku tygodników opinii. Pod jego skrzydłami, jako naczelnego, tygodnik "Polityka" w ciągu siedmiu lat podwoił swój nakład, a jego poczytność zwiększyła się trzykrotnie" - napisano w uzasadnieniu.

W ścisłym finale nagrody "Dziennikarz 20-lecia" znaleźli się Jerzy Baczyński, Adam Michnik i Jacek Żakowski. Na liście nominowanych do tej nagrody znaleźli się także: Witold Gadomski, Tomasz Lis, Monika Olejnik, Teresa Torańska, Mariusz Szczygieł, Mariusz Walter, Bronisław Wildstein i Piotr Zaremba.

O przyznaniu Nagrody Dziennikarza 20-lecia zdecydowała Kapituła złożona z redaktorów naczelnych reprezentujących największe polskie media: "Tygodnik Powszechny , "Polityka", "Newsweek Polska", "Wprost", "Przekroj", "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna", "Polska The Times", "Press", TVP 1 i TVP2, Telewizja Polsat, TVN, TVN 24 oraz Radio ZET.

Nagroda dla dziennikarzy "Rzeczpospolitej"

Tymczasem tegoroczną Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Paweł Reszka i Michał Majewski za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, które ukazały się na łamach dziennika "Rzeczpospolita". Nagroda Radia ZET przyznawana jest od 2005 roku za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na świadomość Polaków. Laureaci otrzymują 50 tys. zł nagrody.

Andrzej Woyciechowski był założycielem jednej z pierwszych komercyjnych stacji radiowych w Polsce - Radia ZET.

Kto twoim zdaniem najbardziej zasłużył na tę nagrodę?

DOSTĘP PREMIUM