Mimo protestów odsłonią mogiłę żołnierzy Armii Czerwonej

2 listopada zostanie odsłonięta mogiła żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie - informuje Radio Zet. Przeciwko pomnikowi organizowano protesty, dlatego zdecydowano się na jego przebudowę. Zniknie granitowe ogrodzenie przypominające żołnierskie bagnety, a zastąpią go postumenty pod znicze.

Podczas uroczystej mszy świętej pomnik zostanie poświecony. Wybrany termin nie jest przypadkowy, bo czas Zaduszek ma sprzyjać wyciszeniu kontrowersji jakie narosły wokół pomnika. Z odsłonięcia mogiły zrezygnowano w połowie sierpnia kiedy na pomniku nieznani sprawcy namalowali czerwone gwiazdy.

- W atmosferze zrodzonej przez pewne opamiętanie, które niesie za sobą tragiczna wymowa mordu Łódzkiego będzie łatwiej o poświecenie tej mogiły sowieckich najeźdźców. Razem z Panem ministrem Kunertem, wspierani przez duchowieństwo i Ordynariat Polowy, w dialogu z miejscowymi samorządowcami chcielibyśmy doprowadzić do przekreślenia tej różnicy zdań sprzed kilku miesięcy - powiedział rozgłośni doradca Prezydenta do spraw pamięci i dziedzictwa narodowego Tomasz Nałęcz

Dodaje, że zmieni się forma pomnika. - Minister Kunert , który rozmawiał z mieszkańcami Ossowa doszedł do wniosku, że zmiana formy pomnika jest możliwa i będzie zmierzała w tym kierunku aby to był 100 procentowy grób a nie grób, który niektórzy podejrzewali, że jest formą upamiętnienia wojsk Tuchaczewskiego - mówi Nałęcz.

Protesty przeciwko odsłonięciu mogiły

Latem przeciwko uroczystemu odsłonięciu mogiły protestowało kilkudziesięciu mieszkańców Ossowa, Zielonki i innych okolicznych miejscowości, a także przyjezdni z województwa pomorskiego. Skandowali "hańba", "to akt pogardy dla Polaków". Na mogile namalowano czerwone gwiazdy. Zaprotestowało też Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

We wrześniu pomnik został ponownie sprofanowany. Pojawiły się na nim napisy : Bronek - nie darujemy usunięcia krzyża" i "Katyń 2010". Mogiła to prawosławny krzyż i tablica z napisem, w dwóch językach - polskim i rosyjskim - "tu spoczywa 22 żołnierzy 235 i 236 Pułku Strzelców79 Brygady Armii Czerwonej poległych w boju pod Ossowem w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 r ".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM