"Rzeczpospolita": Autor przygód Pana Samochodzika współpracował z SB

PRZEGLĄD PRASY. "Rzeczpospolita" podaje, że Zbigniew Nienacki, autor serii młodzieżowych książek o Panu Samochodziku, był kontaktem operacyjnym wywiadu PRL. Nienacki został zarejestrowany w 1984 roku, a w 1990 jego akta zostały zniszczone.

Według gazety autor przygód Pana Samochodzika używał pseudonimu "Eremita" i został zwerbowany do współpracy przez funkcjonariusza o nazwisku Czernych. W związku z tym, że akta Nienackiego zniszczono nie wiadomo na kogo i o czym donosił. Zachował się protokół zniszczenia akt z 1990 roku, z którego zdaniem "Rz" jednoznacznie wynika, że "Eremita", to Nienacki.

W protokole znalazł się także zapis mówiący o tym, że "wszystkie osoby ze sprawy zostały wyrejestrowane". Według pracowników IPN oznacza to, że współpraca pisarza nie była fikcją, a za jego sprawą zarejestrowano w aktach SB jakieś inne osoby. Nie wiadomo jednak, co dokładnie zawierały zniszczone dokumenty. "Zawarte w sprawie materiały nie mają znaczenia operacyjnego i informacyjnego" - podaje powód zniszczenia akt gazeta.

"Rzeczpospolita" podkreśla, że Zbigniew Nienacki do końca życia sympatyzował z komunizmem. W 1962 roku wstąpił do PZPR, rok później do ORMO. W latach 80. pisał artykuły szkalujące "Solidarność", a w stanie wojennym wstąpił do PRON-u.

Więcej o Zbigniewie Nienackim można przeczytać w "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM