Bydgoski uniwersytet buduje bibliotekę i centrum sportowe za 90 mln zł

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rusza z dwiema wielkim inwestycjami. Dziś wmurowano akt erekcyjny pod budowę Centrum Sportowego. Rozpoczęło się też wyłanianie wykonawcy Biblioteki Głównej. Inwestycje pochłoną w sumie 90 milionów złotych.

W Centrum Sportowym znajdą się korty, baseny, siłownie i boisko piłkarskie. - Będzie ono służyło nie tylko studentom wychowania fizycznego, ale też młodzieży i niektórym klubom sportowym - zapowiada prof. Józef Kubik, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dziś baza sportowa uczelni pozostawia wiele do życzenia. - Studenci nie mają gdzie uprawiać rekreacji. Teraz sala podzielona jest na kilka części, ćwiczy sporo grup. Do tego jest ciasno i duszno, więc budowa to bardzo dobry pomysł - mówi Marta Jarzębska, studentka V roku pedagogiki.

To będzie jedna z największych inwestycji w historii uczelni. - Centrum powstanie w budynkach po byłym klubie Polonia, jak również w budynkach dobudowanych, które staną na terenie należącym do uczelni. Budowa będzie kosztować 30 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - wyjaśnia Tomasz Zieliński, rzecznik uczelni.

Ale to nie jedyna duża inwestycja na uniwersytecie. W najbliższych tygodniach ruszy też budowa Biblioteki Głównej. - To serce dla każdego uniwersytetu, mamy aż 700 tysięcy zbiorów, które nie mieszczą się w obecnych budynkach. Na szczęście ta inwestycja również jest bliska fizycznej realizacji, ponieważ zespół pracuje nad wyłonieniem ostatecznego wykonawcy. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku łopaty pójdą w ruch - zapowiada prof. Józef Kubik.

Dofinansowanie z funduszy unijnych w przypadku obu inwestycji wynosi aż 70 procent. Budynki mają być gotowe do końca 2013 roku.

DOSTĘP PREMIUM