Podwyższona policyjna ochrona przed pogrzebem działacza PiS. Anonim

Łódzka katedra, w której odbędzie się nabożeństwo w intencji zastrzelonego działacza PiS będzie wyjątkowo mocno strzeżona. Ochrona ma być nawet dwukrotnie większa niż podczas zwykłej wizyty prezydenta. Według ?Rzeczpospolitej? powodem tego jest m.in. anonim z groźbą pod adresem Jarosława Kaczyńskiego.

Bezpieczeństwa mają pilnować nie tylko policjanci, ale i funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, a nawet snajperzy.

Ochrona podczas uroczystości pogrzebowych będzie wzmocniona nie tylko ze względu na ważnych polityków, którzy przyjadą na pogrzeb Marka Rosiaka. Mógł mieć na to wpływ także anonim, który przesłano do łódzkiej redakcji tygodnika "Angora" - twierdzi "Rzeczpospolita". Jest to kartka z groźbami pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. "Jeśli prezes PiS przyjedzie do Łodzi na pogrzeb Marka Rosiaka, to czeka go śmierć" - napisano na kartce. Tygodnik natychmiast zawiadomił policję o otrzymanych pogróżkach.

Redaktor naczelny pisma nie chce tej sprawy komentować. W rozmowie z dziennikarzami jedynie potwierdza, że taka przesyłka trafiła do jego redakcji.

Na pogrzebie działacza PiS prezydent, parlamentarzyści i szefowie klubów

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w południe w łódzkiej archikatedrze przy ul. Piotrkowskiej. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Adam Lepa, który wygłosi także homilię. Do wnętrza katedry mają być wprowadzone sztandary m.in. Rady Miejskiej Łodzi i prezydenta miasta.

Po mszy zaplanowano krótkie wystąpienia pożegnalne zaproszonych VIP-ów, m.in. Bronisława Komorowskiego oraz europosła PiS Janusza Wojciechowskiego, którego asystentem był Marek Rosiak. Przewidziano również wystąpienie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Po mszy w katedrze kondukt żałobny pilotowany przez wóz policyjny na sygnale wyruszy ulicą Piotrkowską na Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, gdzie Marek Rosiak zostanie pochowany. W kondukcie jechać mają samochody z rodziną i najbliższymi oraz autokary z parlamentarzystami. Kondukt zatrzyma się przy pasażu Schillera, w pobliżu siedziby PiS, gdzie Marek Rosiak został zamordowany. Tam minutą ciszy uczczona zostanie jego pamięć.

Rosiak spocznie przy głównej alei Starego Cmentarza w pobliżu krzyża. Uroczystości na cmentarzu, które poprowadzi bp Lepa, mają rozpocząć się ok. godz. 14. W ich trakcie przewidziano mowy pożegnalne osób, które nie przemawiały w katedrze.

DOSTĘP PREMIUM