Słynny gangster "Rympałek" w rękach policji

Centralne Biuro Śledcze zatrzymało w Warszawie Marka Cz., pseudonim "Rympałek" - słynnego gangstera z gangu pruszkowskiego - podaje Radio TOK FM.

"Rympałek" na wolności przebywał od wiosny 2009 roku. - Został zatrzymany w centrum Warszawy w jednym z wynajmowanych przez siebie mieszkań. Teraz przebywa w jednostce policji. Czynności z jego udziałem będzie wykonywał prokurator - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Nie chce podać, jakie zarzuty warszawska prokuratura chce postawić gangsterowi.

Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że oprócz "Rympałka" zatrzymano kilka osób.

"Rympałek" odsiedział w więzieniu 10 lat - od 1996 do 2007 - po rozbiciu gangów mokotowskiego i pruszkowskiego. Został skazany w 1998 - za przywództwo w zorganizowanej grupie przestępczej. Ostatnio policja zatrzymała go w kwietniu 2008 po tym, jak - według śledczych - wraz z Rafałem S., ps. "Szkatuła", chciał reaktywować działalność gangu pruszkowskiego. Wyszedł na wolność po roku.

Niebezpieczny gangster, łączony z "napadem stulecia"

Ten jeden z najniebezpieczniejszych gangsterów w Polsce zasłynął też jako szef grupy "Rympałka". Powstała w sierpniu 1994 r. po aresztowaniu Andrzeja Kolikowskiego - "Pershinga" - zastrzelonego kilka lat później w Zakopanem szefa gangu pruszkowskiego. Wtedy - według ustaleń śledczych - "Pruszków" miał podzielić się na kilka grup. "Rympałek" był szefem "żołnierzy" "Pershinga". Na jego usługach mieli też być funkcjonariusze.

Jednym z najgłośniejszych dokonań przypisywanych grupie był napad na konwój na warszawskim Ursynowie. 28 listopada 1995 r. bandyci ukradli ponad 1 mln 200 tys. zł. Skok był perfekcyjnie przygotowany i wykonany - media określały go mianem "napadu stulecia".

DOSTĘP PREMIUM