Kłęby dymu na torach. Strażacy opanowali pożar w Białymstoku [WASZE ZDJĘCIA]

Strażacy powoli dogaszają potężny pożar, który wybuchł w Białymstoku po zderzeniu dwóch pociągów. W wyniku kolizji zapalił się wagon-cysterna z paliwem. Ogień rozprzestrzenił się na 6 kolejnych cystern. Dwie z nich wybuchły. Dwie osoby zostały ranne.

Nad ranem niebo nad Białymstokiem rozświetlił potężny płomień. Na węźle kolejowym zderzyły się dwa pociągi towarowe. W wyniku zderzenia zapaliła się jedna z przewożonych cystern z paliwem. Niedługo później pożar rozprzestrzenił się na kolejne 6 cystern i stojący nieopodal budynek. Po chwili dwie cysterny wybuchły. Chmura ognia i dymu wzbiła się w powietrze.

Dwie osoby ranne, straż pożarna walczy z ogniem

Strażacy od rana walczą z pożarem. W pobliżu płonących wagonów znajdowały się inne - co najmniej jeden ze składów przewoził cysterny z benzyną i olejem napędowym. Pociągi zderzyły się na dużym węźle kolejowym. Wokół stało wiele innych wagonów, w których mogły znajdować się materiały łatwopalne.

- Zgłoszenie otrzymaliśmy około 5.30. Prawdopodobnie jeden ze składów najechał na tył drugiego - relacjonował Marcin Janowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. - W wyniku zderzenia zapaliła się jedna z przewożonych cystern. Płoną też inne wagony, na które rozbryznęło się paliwo - Dwie osoby zostały ranne. Należy spodziewać się poważnych utrudnień ruchu - dodał Janowski.

Z cystern wyciekał olej, podsycał ogień

Według relacji rzecznika straży pożarnej gaszenie płonącej cysterny jest trudne. - Pojazd płonie już kilkadziesiąt minut. Wylewający się z cysterny olej napędowy podsyca ogień. Mamy tutaj dość poważny problem - opisywał rano Marcin Janowski.

Na miejsce pożaru ściągnięto jednostki straży pożarnej i ciężki sprzęt nawet spoza województwa podlaskiego. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców Białegostoku - najbliższe bloki osiedla znajdują się ok. kilometra od miejsca pożaru.

Zderzenie pociągów w Białymstoku

Kłęby dymu nad torami, nie widać już ognia

Płoną cysterny z olejem napędowym

Tory na miejscu wypadku spowiły na chwilę gęste kłęby białawego dymu. To sukces strażaków - nie ma już ognia. Spalone cysterny powoli wygasają. Obecnie trwa zabezpieczanie miejsca pożaru. Policja już bada przyczyny wypadku.

Zablokowany wyjazd z Białegostoku

Do wypadku doszło na dużym węźle kolejowym, łączący dwie części miasta. Ruch kolejowy w stronę Warszawy z Białegostoku będzie zablokowany przez co najmniej kilka godzin. Pociągi nie mogą dojechać i wyjechać z miasta w kierunku Warszawy i Ełku, spółki kolejowe organizują autobusową komunikację zastępczą do stacji, z których składy mogą odjeżdżać. Pociągi do i z Warszawy jeżdżą do Łap. Pociągi z Ełku dojeżdżają do stacji Białystok-Starosielce.

Mieszkasz w Białymstoku? Jesteś blisko pożaru? Prześlij nam zdjęcie na Alert24 : nr. 605 24 24 24

DOSTĘP PREMIUM