Holendrzy sprzątają w Bydgoszczy. Pierwszy w Polsce program zabezpieczenia przed powodzią terenów zalewowych

Holendrzy sprzątają nabrzeże w bydgoskim Fordonie. Chcą wprowadzić program pilotażowy zabezpieczenia terenu zalewowego przed powodzią. Takiego projektu w Polsce jeszcze nie było. Na nabrzeżu pojawi się marina, ścieżki rowerowe, ekskluzywne apartamenty.

- Realizując ten projekt, który wcale nie jest taki skomplikowany i stawiając go jako pilotażowy projekt w Polsce, można pokazać, że jest możliwe wprowadzenie polityki zarządzania wodnego, rozwoju w oparciu o wodę. Projekt łączy rozwój i zabezpieczenie przeciwpowodziowe, który tak naprawdę nie jest wcale tak skomplikowanym procesem - tłumaczy Huub Droogh z holenderskiej firmy RDH.

Holendrzy mają już gotowy projekt zagospodarowania całego nabrzeża i okolic w Fordonie. Na nabrzeżu pojawi się marina, ścieżki rowerowe, ekskluzywne apartamenty. Jest już wstępna akceptacja projektu przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. A pierwsze efekty będzie widać już w pierwszej połowie przyszłego roku zapewnia wiceprezydent Bydgoszczy. - W okresie zimowym będzie nawieziona ziemia. Chcemy, aby na wiosnę ten teren był już wyrównany - mówi Wojciech Nowacki.

Projekt "Master-plan dla Fordonu" realizowany jest za pieniądze od prywatnych inwestorów.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM