Polska świętuje 92 lata niepodległości. Obchody w całym kraju

Przez cały dzień Polacy będą świętować 92 rocznicę odzyskania wolności. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Warszawie o godzinie 9.00 uroczystą mszą św. za Ojczyznę z udziałem prezydenta. Dziś na ulicach będą też manifestować różne środowiska - w Warszawie zarejestrowano ponad 20 zgromadzeń i marszów. Demonstrować będą m.in. Młodzież Wszechpolska i narodowcy z ONR. Z kolei koalicja Porozumienie 11 listopada chce zablokować marsz narodowej prawicy.

W programie warszawskich uroczystości jest m.in. uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Jana Nowaka Jeziorańskiego. Po 11.00 na Pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert i pokaz musztry paradnej. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie - w samo południe - uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent Komorowski złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Defilady, koncerty, filmy i gry miejskie

Po uroczystościach ulicami miasta ruszy defilada polskiego wojska i grup rekonstrukcji historycznej, którą przed Muzeum Wojska Polskiego przyjmie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele MON i Dowództwo Garnizonu Warszawa. Warszawskie obchody to też wydarzenia kulturalne. O godzinie 14.00 w Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się impreza historyczno-edukacyjna "Dotknij Niepodległości". Filharmonia Narodowa organizuje koncert "Pomyśl Polsko", a o 20.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach Koncertu Niepodległości widzowie usłyszą kanony polskiej pieśni patriotycznej w aranżacjach jazzowych. Będą też przejażdżki zabytkowymi tramwajami, gry miejskie, czytanie przedwojennej literatury, pokazy filmów (m.in. "Rok 1920") i koncerty zespołów muzycznych. .

Cały kraj świętuje 92 rocznicę odzyskania wolności

Święto Niepodległości obchodzone jest uroczyście w całej Polsce. W kościołach katolickich odprawiane są 11 listopada msze za Ojczyznę. W Bydgoszczy oficerowie NATO z Francji złożą kwiaty na mogile żołnierzy francuskich na Cmentarzu Starofarnym. W Gdyni o godzinie 13.00 na Bulwarze Nadmorskim rozpocznie się XIII Jesienny Bieg Niepodległości. W Gorzowie Wielkopolskim Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów organizuje połączone uroczystości związane ze Świętem Niepodległości oraz 92. rocznicą walk Orląt Lwowskich o zachowanie polskości Lwowa. W Zielonej Górze o 15.00 mieszkańcy miasta przyjdą na uroczyste zgromadzenie na Placu Bohaterów. W Łodzi o 13.00 rozpocznie się niepodległościowy biwak w dawnych koszarach 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Uroczystości z okazji 92 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbywają się też m.in. w Katowicach, Kielcach, Płocku, Zakopanem i Krakowie, gdzie złożono już kwiaty na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

"Zatrzymać narodowców". Demonstracje, marsze, pikiety

Nie tylko parady wojskowe i biegacze z Biegu Niepodległości zajmą dziś ulice Warszawy . W godzinach 14.00-17.00. 15.00 ulicami stolicy przejdzie "Marsz Niepodległości", organizowany przez ONR i Młodzież Wszechpolską. Wcześniej, o godz. 14.45 pod Kolumną Zygmunta (Plac Zamkowy) odbędzie się konferencja prasowa MW i ONR. W ubiegłych latach członkowie organizowanych przez narodową prawicę demonstracji skandowali antysemickie hasła i wykonywali gesty kojarzone z ruchem faszystowskim.

Zobacz pełną listę manifestacji w Warszawie

Marsz Niepodległości ruszy z pl. Zamkowego, przejdzie potem Senatorską, Marszałkowską, Piękną, Al. Ujazdowskimi do pl. Na Rozdrożu, gdzie uczestnicy marszu złożą kwiaty pod pomnikiem międzywojennego przywódcy ruchu narodowego Organizatorzy zgłosili 500 uczestników. Ale narodowcy muszą się liczyć z możliwością zablokowania ich marszu przez Porozumienie 11 Listopada. To nieformalne zrzeszenie wielu organizacji pozarządowych, fundacji i grup, min. organizacji skrajnie lewicowych takich jak Federacja Anarchistyczna czy Lewicowa Alternatywa. W porozumieniu biorą też udział m.in. Fundacja Trans-Fuzja, Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa, czy Fundacja MaMa.. Na stronie internetowej koalicja zapowiada fizyczną blokadę przemarszu prawicy. Oprócz Organizacje wchodzące w skład tej koalicji oraz jej sympatycy zarejestrowali kilkanaście zgromadzeń.

- Chcemy pokazać, że nie zgadzamy się na kryptofaszystowskie marsze - mówiła radiu TOK FM jedna z organizatorek blokady - Magda Qandil. Jednym z haseł Porozumienia 11 Listopada jest "Faszyzm nie przejdzie, jeśli się postawisz". - Dokładamy starań i mamy nadzieję, że nie będzie ostro, że będzie to pokojowa blokada marszu faszystów - zapewniła w TOK FM Magda Qandil.

Narodowa prawica: manifestujemy przywiązanie do kraju

Narodowcy twierdzą, że formułowane wobec nich zarzuty są nieprawdziwe. - Wiemy, że są tacy, którym wszystko kojarzy się z czterema literami, ale to nie jest nasz problem. My manifestujemy przywiązanie do kraju, świętujemy rocznicę historyczną i mówimy, że chcemy niepodległej Polski w wolnej Europie - mówi Adam Gmurczyk z Narodowego Odrodzenia Polski. - Ja nie widziałem gestów faszystowskich, hitlerowskich czy nazistowskich wśród ludzi czczących niepodległość i ideę suwerenności narodu, natomiast po drugiej stronie nie brakuje emblematów komunistycznych, czerwonych gwiazd, sierpów i młotów - twierdzi Gmurczyk. - Manifestujemy przywiązanie do kraju, świętujemy rocznicę historyczną - dodaje.

Od 13.30 zapraszamy na relację na żywo w portalu gazeta.pl. Będziesz uczestniczyć w którymś z tych wydarzeń? Wyślij nam zdjęcia na Alert24.pl: 605 24 24 24 .

TOK FM PREMIUM