Uwaga! Namierzanie męża lub żony przez telefon jest nielegalne

- Nie wiesz co teraz robi twój narzeczony? Sprawdź to, lokalizując jego telefon. Od takich ofert w internecie aż się roi, tymczasem namierzanie kogoś, za pomocą specjalnych stron i programów jest nielegalne i osoba, która to robi może trafić do więzienia, nawet na trzy lata.

- To ewidentne naruszanie prawa do prywatności - mówią zgodnie prawnicy, niestety niektórzy myślą, że jeśli to prawo łamią w internecie, to mogą czuć się bezkarni. Nic bardziej mylnego. - Każdy taki przypadek musi być sprawdzony, my wykonujemy te wszystkie techniczne rzeczy, a później przekazujemy już sprawę do prokuratury - mówi Dariusz Nowak, rzecznik małopolskiej policji. - Ciągle przybywa przestępczości internetowej, dlatego stworzyliśmy specjalne grupy policjantów, którzy zajmują się wyłącznie tego typu sprawami. Co to w ogóle za namierzanie ludzi na telefon. Jeśli komuś się nie ufa to po co jest się z kimś w związku - dodaje.

Większość firm, oferujących takie usługi coraz lepiej się kamuflują, ale przepisy pokrzywdzonej osobie dają pewną furtkę. - Można się zwrócić do usługodawcy, który udostępnia miejsca na serwerach o podanie danych identyfikacyjnych, które później można wykorzystać w procesie cywilnym, bądź karnym. - Zapewnia Dariusz Kasprzycki z Instytut Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Osoby, których prawa w ten sposób zostały naruszone mogą domagać się odszkodowania, a tym, którzy je naruszają grozi odpowiedzialność karna.

DOSTĘP PREMIUM