Powstaną w Polsce trzy nowe lotniska. Polecimy na Euro?

PRZEGLĄD PRASY. Do 2012 roku w Polsce mają powstać co najmniej trzy nowe porty lotnicze - w Gdyni, Modlinie i Lublinie - informuje "Rzeczpospolita". Według gazety w dwóch ostatnich miastach ruszyły już prace ziemne.

Koszt budowy lotniska w Lublinie to 350 milionów złotych. 200 milionów zapewniły władze województwa z funduszy unijnych. Aby pozyskać pozostałe 150 milionów władze spółki, która będzie zarządzać lotniskiem chce wyemitować obligacje. - Mamy już podpisane umowy z pierwszymi wykonawcami, ogłosiliśmy kolejne przetargi na budowę m.in. pasa startowego - mówi Łukasz Grab, rzecznik spółki budującej port w Świdniku pod Lublinem. - Z budową terminalu czekamy na zdobycie dodatkowego finansowania.

W podobny sposób środki na budowę zamierzają pozyskać w Modlinie. Tam po uruchomieniu portu mają się przenieść tanie linie obecne w Warszawie.

"Rzeczpospolita" dodaje, że także nowe lotnisko cywilne w Gdyni musi powstać przed mistrzostwami Euro 2012. Ma być lotniskiem zapasowym dla gdańskiego Rębiechowa. W pierwszych latach działalności Gdynia ma przyjmować głównie małe samoloty prywatne. Trwa konkurs architektoniczny na terminal pasażerski.

Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM