Nowy świadek koronny ws. zabójstwa gen. Papały. Wskazał zabójców

Piotr K., pseudonim "Broda" jest nowym świadkiem koronnym w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały - podaje serwis tvn24.pl. Według zeznań Piotra K. wykonawcami egzekucji byli dwaj płatni zabójcy (Rosjanin i Białorusin), a zleceniodawcami mogli być Edward Mazur i szef pruszkowskiego gangu Andrzej Z., pseudonim "Słowik".

Piotr. K. twierdzi, że pomagał dwóm gangsterom wynająć mieszkanie. Według tvn24.pl policja zna już ich tożsamość i ma porównać DNA Rosjanina i Białorusina z krwią znalezioną 12 lat temu w pobliżu miejsca, gdzie dokonano zabójstwa. Informację o nowym świadku potwierdził Jarosław Szubert, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi.

W marcu tego roku media podały, że przez 12 lat śledztwa policjanci i prokuratorzy nie sprawdzili, czy jeden ze śladów krwi znalezionych w pobliżu miejsca zabójstwa byłego szefa policji może należeć do któregoś z gangsterów podejrzewanych o zabójstwo. Wiadomo, że krew nie należała do generała.

Dopiero niedawno prokuratorzy wytypowali 20 osób, co do których istnieją podejrzenia, że mogły bezpośrednio uczestniczyć w zabójstwie. Wśród nich jest dwóch gangsterów wskazanych przez Piotra K.

Zeznania nowego świadka koronnego obciążają również Edwarda Mazura i mogą być istotne w sprawie ewentualnej ekstradycji polonijnego biznesmena ze Stanów Zjednoczonych. Edwarda Mazura obciążał wcześniej gangster Artur Zirajewski, pseudonim "Iwan". Zirajewski zmarł na początku roku po przedawkowaniu leków w więzieniu.

Mazur w 2002 r. był w Polsce zatrzymany i przesłuchany, ale zwolniono go i wyjechał z Polski (śledztwo w sprawie tego zwolnienia umorzono). W 2007 r. amerykański sąd nie zgodził się na jego ekstradycję do Polski, uznając, że Zirajewski jest niewiarygodny. Być może zeznania Piotra K. wzmocnią wiarygodność zeznań Zirajewskiego.

Gen. Marek Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji; przesłuchano ok. 400 świadków - kilkudziesięciu wielokrotnie. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM