Pierwsze solarki na kujawsko-pomorskich drogach

W Kujawsko-pomorskiem zima na razie tylko postraszyła, ale w weekend i na początku przyszłego tygodnia spodziewane są solidne opady śniegu. - Pługi i solarki są w gotowości - zapewniają reporterkę TOK FM drogowcy.

Dziś na drogi administrowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy wyjechały pierwsze solarki i piaskarki. - Opady w naszym regionie okazały się słabsze od zapowiadanych. Sprzyjała nam również temperatura oscylująca wokół zera. Dlatego na drogi wyjechało tylko 12 pojazdów w północno-wschodniej części województwa. Rejon Wąbrzeźna obsługiwało 8 solarek i 2 piaskarki, a w okolicy Torunia kursowały 2 solarki. W innych rejonach pracownicy dyżurowali - wyjaśnia Roman Stanisławski, naczelnik Wydziału Dróg ZDW.

Drogowcy są przygotowani do wytężonej pracy. - Jesteśmy przygotowani, w tym roku jeszcze lepiej. Mamy dwa dodatkowe magazyny soli, więc piaskarki będą wykonywały mniej jałowych przebiegów - zapewnia Marek Kowalczyk, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy.

Wszystkie pługi i solarki mają GPS-y, dzięki którym łatwiej będzie koordynować ich pracę. A dla kierowców, którzy wybierają się w podróż przez województwo czynny jest Punkt Informacji Drogowej. - 24 godziny na dobę będziemy udzielać informacji na temat tego, jak wygląda sytuacja. Jeżeli kierowca jedzie w daleką podróż, może do nas zadzwonić. Dowie się, gdzie pada śnieg, gdzie drogi są przejezdne, a które lepiej omijać - tłumaczy Tomasz Okoński, rzecznik GDDKiA. Numery telefonów do punktu można znaleźć na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na "Akcję zima" kujawsko-pomorscy drogowcy planują wydać około 20 mln. złotych.

DOSTĘP PREMIUM